Ostalo

'Daj ugasi taj mobitel i prekini govoriti više'

Ako ste sjedeći u autobusu pročitali isti paragraf 50 puta zbog osobe koja pokraj vas razgovara mobitelom, slobodno joj pokažite rezultate znanstvenog istraživanja po kojem su razgovori mobitelom daleko iritantniji od razgovora dviju osoba u blizini.

RTL - Hina
14.03.2013 16:19

Prema istraživanju objavljenom u medicinskom časopisu PLoS One studenti koji su morali rješavati probleme dok je u njihovoj blizini ispitivač razgovarao mobitelom bili su puno dekoncentriraniji i iznerviraniji od studenata koji su iste probleme rješavali dok su kraj njih razgovarale dvije osobe. Studenti su također imali veće izglede zapamtiti sadržaj razgovora osobe na mobitelu od dijaloga dviju osoba na istoj udaljenosti.

To istraživanje pruža dodatne dokaze zašto su mobiteli tako visoko na popisu modernih sredstava za iritiranje.

Jedan od razloga za to je, po psihologinji Veronici Galvan sa sveučilišta u San Diegu, potreba ljudskog mozga da popuni praznine.

"Ako čujete razgovor samo jedne osobe stalno pokušavate nadomjestiti praznine u konverzaciji i to prirodno odvlači vašu pažnju s onoga što radite", kaže Veronica Galvan.

Stručnjaci kažu da isto tako kod slušatelja takvih razgovora raste napetost, jer ne mogu pobjeći iz te situacije. Na isti način raste osjećaj napetosti dok se čeka na vlak ili tramvaj.

"Kada čekate u redu i netko iza vas priča mobitelom vi ste na neki način taoci", kaže Galvan i dodaje da to može rezultirati stresnim odgovorom na situaciju.

Zbog toga što je nemoguće ignorirati razgovor mobitelom u blizini, žrtve te situacije često pogrešno vjeruju da je osoba koja razgovara mobitelom preglasna.

Istraživanjem je utvrđeno da je postotak osoba koje su iritirane razgovorima mobitelom počeo padati pa je iznerviranih 2006. bilo 82 posto, a šest godina kasnije taj je postotak pao na 74 posto.