Iako medicinski ovisnost o Facebooku još uvijek nije dokazana, prekomjerno provođenje vremena u virtualnom društvenom svijetu već se naziva opsesivno kompulzivnim poremećajem. Problem itekako postoji, koje god mu mi ime dali.
Život na fejsu može biti užasno zabavan, no kada preuzme kontrolu nad vašim pravim životom, vrijeme je da stisnete gumb za alarm i poduzmete nužne korake kako biste ovisnosti stali na kraj.
"Potrebno je limitirati vrijeme koje ćemo provesti na fejsu. Bilo bi dobro spriječiti notifikacije. Bilo bi jako dobro ne instalirati igrice jer to nevjerojatno stvara ovisnost i onda imamo stalno biti potrebu biti na fejsu", tvrdi psiholog Boris Blažinić.
Čini se kako su ovisnosti o fejsu skloni apsolutno svi, jer u doba u kojem ako nisi na društvenim mrežama - ne postojiš, nije tako jednostavno samo ugasiti profil.
Sve dok vam facebook nije prva stvar na koju pomislite kad otvorite oči i zadnja koju odradite prije spavanja, s vama je sve u redu. No ako vam se društveni život odvija samo na fejsu, ovo je najbolji savjet za izlazak iz začaranog kruga.
"Bilo bi dobro napraviti listu aktivnosti svega što nam čini ugodu sve što nam omogućuje da strukturiramo vrijeme na kvalitetan način prije nego smo ušli u svijet i zakoračili u svijet mašte", kaže Blažinić.
Ugasite fejs, zvuči jednostavno. Počnite se družiti s ljudima, tko zna, možda otkrijete da je stvarni život puno zabavniji od virtualnog.
Ostalo
Dobrodošli u klub ovisnika o Facebooku
Izgubili ste sve prijatelje u stvarnom životu, a vaša popularnost u onom virtualnom je nemjerljiva? Uho vam je poput sovinog, istrenirano da uz najveću buku čuje zvuk notifikacija? E, bit će da ste postali ovisni o Facebooku!