Kravo, idiote, glupačo - samo je dio onoga što se može pročitati u komentarima na društvenim mrežama. Jer internet nasilje postalo je naša svakodnevica. Toj vrsti nasilja izložene su i poznate osobe. Doznajte kako se nose s iživljavanjem u virtualnom svijetu.
Will Smith ošamario je komičara Chrisa Rocka jer se našalio na ćelavost Willove supruge Jade. Insceniranoili ne, riječ je o nasilju.I dok se u Hollywoodu problemi rješavaju šakama, kod nas je i dalje najzastupljenije verbalno iživljavanje na društvenim mrežama.
"Vidi je kako se obukla", "FUJ!", "Sve ti kipi", "Prljavica", "Charles je klasični daddy issues ", "Uštogljeni Tolja" i "Ružna glava, ali tijelo... uffff bomba!"
Bezazlena objava fotografije dovoljna je da izazove salvu uvreda i psovki. Prema istraživanjima svako četvrto dijete žrtva je internet nasilja, a izloženi su mu i odrasli. Još ako ste javna osoba - to je vaša svakodnevica. S tim je dobro upoznata i Ella Dvornik-Pearce .
"Živimo jednostavno u vremenima gdje ljudi imaju pravo pisati što god žele i mi svi to moramo prihvatiti. Ono što ne moramo prihvatiti je da to trpimo ljude da nas vrijeđaju", rekla je Ella.
Ismijavanje, izrugivanje i uvrede – njihov učinak na psihu pojedinca veći je od govorne riječi jer ostaje zapisan, a žrtva ga iznova i iznova čita. Jedno "Kravo, glupačo, idiote" nekom zvuče simpatično, a drugoga mogu gurnuti korak bliže emocionalnom rubu.
"Posljedice internet nasilja mogu biti velike po mentalno zdravlje. Neki od znakova su pad samopoštovanja, osjećaj manje vrijednosti, anksioznost, depresija, ali i manjak energije i interesa za obavljanje svakodnevnih aktivnosti te konstantni umor. Istina da i slavne osobe koje su izložene u medijskom prostoru nerijetko trpe ovu vrstu nasilja, a za to postoji više razloga. Između ostalog, osjećaj pojedinca da ima pravo na bilo koji način komentirati osobu koja se izložila u javnosti, a hrabrost za to mu pruža određena anonimnost i fizička distanca", smatra Anđela Jelić .
Glumci, ali i glazbenici često su na metama kritika i ne zamjera im se samo uspjeh. Napadaju se njihove obitelji - djeca su im premršava ili predebela, prljava i neuredna, a oni su pijanci i razvratnici.
"Recimo meni se to događa zato što je moj muž 15 godinastariji i onda on financira cijelu moju obitelji, a da nema njega onda bi bilo to što mi je tata Dino Dvornik , da nema njega onda bi bio Boris Dvornik ", zaključila je Ella Dvornik-Pearce.
"Nikad neću zaboraviti prvi put kad mi je izašao prvi veliki intervju i sva euforična otišla samtamo i vidjela veliki intervju i ja sva sretna i odem ispod u komentare i netko me tako ružno popljuvao da sam cijeli dan bila baš zbedirana", kazala je Katarina Baban.
Jer rijetki su oni koji iživljavanje u virtualnom svijetu podnose dobro. Ili ih uopće ne dira.
"Dokazano je da tu kontra stranu najviše boli kad stisneš ignore . Kad se ti kreneš prepirat s njima, od toga se oni hrane", misli Marko Tolja .
"Zaista pokušavam biti osoba kakvu želim u svojoj blizini i uvijek ću napisati nešto pozitivno i našaliti se na svoj račun. Uvijek ću napisati nešto pozitivno. Ako isti ti negativni gledaju ovo, boli nas briga i žalite se svojoj mami", smatra Ella Dvornik-Pearce.
A upravo je pozitivna komunikacija ključ sreće, stogaidući puta ako poželite napisati nešto loše i nekome s namjerom pokvariti dan, imajte na umu da je internet poput bumeranga - dobro se dobrim, a loše lošim vraća.