Ostalo

Grubijani mekoga srca pokazali svoju plemenitost

Naizgled grubijani, no zapravo mekog srca, ragbijaši su još jednom pokazali svoju plemenitost - sav prihod od utakmica ove sezone darovat će djeci s poteškoćama u razvoju kojima je terapeutsko jahanje u udruzi Nada bitan dio liječenja i rehabilitacije.

RTL
07.04.2014 18:46

Krešo i Ana već deset godina dolaze u Vrbovec u udrugu Nada . Terapijsko jahanje postalo je dio njihova života.

"Pokušavamo što češće doći, jer je dobra stvar za celebralnu paralizu, terapijsko jahanje je stvarno opušta, dijete koje jaše, jako je razgibava, zamjenjuje puno fizioterapiju", rekao je Krešo Ročić .

I Andrea boluje od cerebralne paralize i već osam godina dolazi na terapiju kad god može.

"Jako joj se sviđa I pomaže joj puno jer je to opušta, jako je opušta jahanje, mnoge stvari je savladala I postiže stalno rezultate nego prije jahanja", rekla je Andreina majka Marica Melić .

Nema bolje stvari od mogućnosti pomaganja drugima. Znaju to i hrvatski ragbijaši koji su ponovno pokazali svoju humanitarnu crtu. Ragbijaški savez sav prihod od utakmica ove sezone donirat će udruzi Nada Vrbovec.

"Terapijsko jahanje, jer nam se Udruga Nada Vrbovec učinila kao jedna udruga koja čini stvarno dobro, i prije svega oni niti ne naplaćuju članarine, kao neke možda druge udruge, tako da smo se odlučili njima pomoći, jer je to potrebno u ovom trenutku", kazao je Većeslav Holjevac iz Hrvatskog ragbijaškog saveza.

Humanitarnoj priči pridružilo se i britansko veleposlanstvo. Ragbi im je, kažu, jedan od najomiljenijih sportova.

"Bio sam jako sretan kad mi se Ragbijaški savez obratio da im pomognem u njihovu humanitarnom radu, i to udruzi terapijskog jahanja. Ovo je izvanredan centar, što možemo i vidjeti", priznao je David Slinn , veleposlanik Ujedinjenog Kraljevstva u Hrvatskoj.

Udruga Nada Vrbovec službeno radi od 2006. godine, a imaju samo jedan cilj - pomoći svima koji dolaze na terapijsko jahanje. Zasad se brinu o 46 članova, a napredak u liječenju njihovih teških dijagnoza vidi se iz dana u dan.

"Terapijsko jahanje im svakako pomaže što se tiče socijalizacije, ali isto tako za bolju ravnotežu, simetriju, prokrvljenost, znači razgibavanje. U terapijskom jahanju je najbitnije naglastiti da konj ima trodimenzionalo kretanje, to znači da osobe, djeca s invaliditetom koja sjede u kolicima i ne kreću se, ona kada sjede na konju kao da se kreću, njima kompletno mišići rade. Jako je dobro", rekao je Mladen Dakić iz udruge Nada Vrbovec.

Cijela ova humanitarna priča lijepi završetak dobit će 19. travnja utakmicom Hrvatska - Litva. Tada će ragbijaši mekog srca dati sve od sebe ne samo da pobijede na terenu, već da pobjedu odnesu u ruke ovih mališana.