Ovo bi moglo biti vozilo budućnosti. Kapsula poput ove bi, prema novome planu, prevozila putnike od Los Angelesa do San Francisca za samo pola sata. Putovanje brzinom od gotovo 1300 kilometara na sat osmislio je jedan od najkreativnijih milijardera današnjice, iznerviran gužvama u Kaliforniji.
"Gledate more automobila koji se ne miču, i ne možete ne primijetiti koliko to ljudima smeta, te da sigurno postoji nešto što se može učiniti", kaže autor projekta Elon Musk .
I zamislio je kapsulu koju će pokretati magneti i ventilatori te će putovati kroz vakuum u cijevi iz koje je isisan zrak, kao u svemiru, da nema trenja.
"Osjećate se kao da vozite corvetteu i pritisnete gas do kraja. Za 20 sekundi došli biste do 700 kilometara na sat", objašnjava izumitelj Darly Oster .
A da svoje ideje provodi u djela, Elon Musk već je dokazao s električnim automobilima nazvanim po Tesli, sustavom internetskog plaćanja, te SpaceX-om, prvom privatnom kompanijom za svemirski transport. Konkurencija su mu autori projekta brze željeznice.
"Da zadovoljimo potrebe više od 50 milijuna ljudi u idućih 20 do 30 godina, moramo izgraditi još autocesta, još aerodroma i učiniti stvari koji će stajati više nego izgradnja sustava brze željeznice", kaže šef projekta brze željeznice u Kaliforniji Dan Richards .
No, dok se takav projekt procjenjuje na 60 milijardi dolara, Hyperloop bi mogao stajati samo 6 milijardi, biti sigurniji, dvostruko brži, a karta bi bila svega 20 dolara. No njegov je autor sad prezaposlen da krene u realizaciju. Od javnosti očekuje pomoć kako bi se projekt eventualno poboljšao.