Ostalo

Jesu li gastarbajteri ono što su nekoć bili?

Po našu današnju priču Dario Todorović potegnuo je čak do Njemačke i ondje po gradilištima i restoranima provjerio jesu li gastarbajteri ono što su nekoć bili, ili je to samo još jedna u nizu predrasuda bez pokrića. Idemo u Frankfurt!

RTL
29.11.2013 17:58

Koja je vaša prva asocijacija kad se spomene riječ gastarbajter?

Lako je biti pametan u Hrvatskoj. Zato sam predrasude o gastarbajterima došao provjeriti u centar Frankfurta. Prva destinacija je, naravno, bauštela.

Ultramoderni Frankfurt, jedno je golemo gradilište. U samom centru grada među najmodernijim neboderima na svijetu na svakom uglu skele.

Ali ovo sam gradilište morao proći uzduž i poprijeko da među raznoraznim nacijama pronađem pokojeg Hrvata.

"Mi smo vanjski sve bauštelci. Kiša, led. Oči su mi krvave od varenja. Cijelu noć zbog toga nisam spavao. I sad dođete na Brač i tapšaju vas - o, ti imaš para. Nemaš. Nekad je to stvarno bilo tako. Negdje 70-ih pa do 95., ili 97., dok nisu došli Poljaci. Poljaci su uništili našu branšu", kaže Srđan Bošković .

Srušili su cijenu rada pa je stoga pravih bauštelaca iz Hrvatske sve manje i manje, bez obzira na to što se u Hrvatskoj misli.

Hercegovaca je ovdje ipak mnogo više od Bračana. I ako se bave ugositeljstvom, to ne mora, kao u vicevima, biti kafić s narodnjacima.

Argumenti govore da je danas nova generacija doseljenika obrazovanija i od samih Nijemaca jer čak 43 posto njih posjeduje fakultetske diplome, za razliku od njemačkih malih 26.

A koga bi bilo bolje pitati o stanju u dijaspori od njezina kralja. Kad je Mate Bulić stigao u Frankfurt, poznavao je jednog Hrvata liječnika i jednog odvjetnika. Ali prošlo su od tada trideset i dvije godine.

"Imate trideset odvjetnika u Frankfurtu i okolici. Pazite, trideset odvjetnika, trideset liječnika, trideset inženjera elektrotehnike, trideset znanstvenika i ljudi koji se bave specifičnim poslovima kao recimo inženjer građevine. Tako da se to totalno promijenilo. Sve se gledalo kroz filter bauštele. Pa i ja sam bio jedan od tih koji je držao staklenu vunu jer sam bio snažan", otkriva mi popularni pjevač.

Postoji jedna velika razlika između Hrvatske i Njemačke. Ovdje se ne može dogoditi da netko preko noći osvane s novim Mercedesom i prepariranim polarnim medvjedom, a da nitko ne zna kako ga je zaradio.

Istina je da ljubav baš i ne cvate između Hrvata u državi i izvan nje. Ali slika se polako mijenja. Većini onih lakim na predrasudama, jasno je da bi brzo mogli bježati iz zemlje s armijom od 350 tisuća nezaposlenih. Vrlo bi lako i sami mogli postati gastarbajteri.

Isti onakvi kakve su još do jučer olako vrednovali, pa bi se i sami mogli naći u tim istim famoznim bijelim čarapama i šarenim sakoima.