Ostalo

Kada kupiti djetetu prvi mobitel?

Znatno skuplje od bočice vode proći ćete kad dođe trenutak da svom djetetu kupite mobitel. Edita Misirić pokušala je doznati kad je pravo vrijeme za to. Pitate li klince - oni bi ga htjeli čim skinu pelene. Roditelji bi ga najradije kupili tek kao dar za vjenčanje. A što kaže struka? Doznajte u priči.

RTL
17.09.2014 18:01

Većina mališana iz četvrtog razreda mobitele je u školu počela nositi još prošle godine.

Moderna vremena i napredak tehnologije roditelje su stavili pred gotov čin.

Učiteljica Majda je i sama majka djevojčice koja je tek krenula u prvi razred. Šestogodišnja Anja uživa u kreativnim igrama, ali one na maminom mobitelu su joj ipak draže.

''Mama mi još ne želi kupiti mobitel. Kaže da djeca u prvom razredu ne moraju imati telefon, no ja bih ga htjela imati'', kaže Majdina kći Anja.

Majda ipak ima nešto drukčiju viziju:

''Kada se sama krene kretati svijetom, dakle sama ići u školu, sama ostajati u parku onda ćemo joj sigurno nekakav telefon nabaviti, ali ne u svrhu igranja nego čisto komunikacije i nekakve njene i naše sigurnosti'', čvrsto je odlučila Majda.

U Anjinom razredu još ni jedan učenik nema mobitel. No, njezina učiteljica primjećuje zanimljivu pojavu kod nešto starije djece.

''Gledate ih po hodniku. Dvojica, trojica su cijelo vrijeme na ovim igrama i rijetko tko se još igra vani s loptom, puno takvih igara je nestalo zato što su puno, puno na mobitelu'', komentira učiteljica Dijana Lučić.

Neki roditelji su mudri, i uspjeli su pomiriti potrebu za mobitelom i njezino iskorištavanje.

''Mi smo se pobrinuli da je njegov mobitel krajnje neinteresantan, prema tome on ga drži u džepu i koristi ga samo za zvanje'', tvrdi majka Lana Knežević, te dodaje kako je dijete bitno usmjeriti da se dokazuje u nekim drugim stvarima, a ne u tome kakav mobitel ima.

Školska psihologinja tvrdi da mobitel može biti dobra stvar ako ga se koristi na pravilan način, no postoje zamke koje svakako valja izbjeći.

''Treba se njegovati povjerenje između djece i roditelja, a mobitel tu ne smije predstavljati produženu ruku kontrole ili pak, produžetak djetetove nesigurnosti, koje zbog mobitela stječe dojam kako su roditelji stalno prisutni i ne osamostaljuje se'', tvrdi školska psihologinja Snježana Marohnić.

Ima i one djece kojima mobitel jednostavno nije važan, a jedna od takvih je i Dora .

''Ja nemam mobitel jer ga nisam ni htjela. Ponekad se može svašta dogoditi, ako ga zaboravim isključiti i onda to mene može ometati u nastavi'', kaže Dora.

A ima i onih roditelja kojima je - previše važno!

''Ima apsurdnih situacija u kojima djeca nemaju za školske knjige, a posjeduju mobitel od 500 - 600 eura'', kaže Lana Knežević.

U prvom razredu osnovne mobitel nema gotovo nitko. U četvrtom gotovo svi. Ono između - trenutak kad ćete ga nabaviti svom klincu - ostaje samo na vama. No, pretjerivanje postoji odavnina, isto kao i kompromis.