Istraživanje koje su proveli stručnjaci iz dječje bolnice Beatrix u Groningenu pokazalo je da djeca obuhvaćena intenzivnim programom mršavljenja kasnije dobivaju manje na težini od kontrolne skupine te da su pretila djeca u dobi od tri do pet godina imala dugotrajnije koristi od intenzivnog četveromjesečnog programa mršavljenja u odnosu na kontrolnu skupinu. Intenzivni program obuhvatio je promjenu navika prehrane, vježbanje te savjetovanja za roditelje.
Godinu dana nakon početka istraživanja djeca u intervencijskoj grupi prosječno su dobila 1,9 kilograma a djeca u kontrolnoj skupini tri kilograma. Rezultati istraživanja objavljeni su u časopisu Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine .
Švedsko pak istraživanje koje je proveo znanstveni tim s Karolinska instituta pokazuje da pretila djeca u dobi do 10 godina koja su podvrgnuta programima liječenja pretilosti imaju veće izglede za sporiji rast težine u kasnijoj dobi nego kad su istom terapijom obuhvaćeni u doba adolescencije.
Višak kilograma iz djetinjstva često se zadrži do odrasle dobi i tada je povezan s povećanim rizicima od bolesti srca, šećerne bolesti i drugih zdravstvenih tegoba.
"Ono što istraživanja pokazuju je vrlo konzistentno - ako rano interveniram doista možemo postići promjenu kretanja težine kod djece", kaže Elsie Taveras pedijatrica s medicinskog fakulteta na Harvardu.
Taveras kaže da je sve više dokaza koji pokazuju da interveniranje u ranoj dobi može biti obećavajući put u borbi protiv epidemije pretilosti.