Egipatskom faraonu Ramzesu III., čija je smrt stoljećima zbunjivala povjesničare, prerezan je vrat tijekom urote koju su skovali njegova supruga i sin, objavili su znanstvenici.
Računalna tomografija Ramzesove mumije otkrila je duboku i široku posjekotinu na njegovu vratu koja je dosad bila skrivena zavojima oko vrata. Ti se zavoji nisu smjeli skidati zbog očuvanja mumije.
"Napokon smo riješili važnu zagonetku u povijesti drevnog Egipta", kazao je za Reuters voditelj istraživanja, paleopatolog Albert Zink iz talijanskog Instituta za mumije. Tijekom analize u Egipatskom muzeju u Kairu znanstvenici su također otkrili mali talisman koji mu postavljen u ranu. Vjerojatno kako bi mu ona zacijelila u zagrobnom životu.
"Rana je velika i duboka, dopire gotovo do vratne kralježnice. Nitko takav rez ne bi mogao preživjeti", kazao je Zink.
Ramzesa III. smatra se posljednjim velikim egipatskim faraonom. Vladao je otprilike od 1186. do 1155. prije Krista. Uzrok njegove smrti bio je predmet velike rasprave među povijesničarima. Od prije se smatralo da se radi o uroti, ali je stručnjake zbunjivalo što na njegovu tijelu za tu tezu nisu pronađeni nikakvi dokazi.
Dokumenti na papirusu koji se čuvaju u Egipatskom muzeju u Torinu govore u uroti Tije, jedne od Ramzesovih žena, s ciljem da se faraon ubije kako bi ga nasljedio njezin sin Pentaver. Ti dokumenti, međutim, sugeriraju da je urota otkrivena i da su sudionici kažnjeni.
Tijekom ovih istraživanja, genetska analiza prethodno neidentificirane mumije koja je pronađena u istoj pogrebnoj komori kao i Ramzesova, pokazala je da se radi o faraonovu srodniku. To bi mogao biti njegov sin Pentaver, a analiza je pokazala da je najvjerojatnije obješen. "Nadalje, on nije balzamiran u skladu s običajima. Organi su ostavljeni u tijelu, a ono je omotano u kozju kožu što se u drevnom Egiptu smatralo nečistim", kazao je Zink.
Zink smatra da to ukazuje na to da je urota ipak uspjela, ali da su urotnici otkriveni naknadno. Pentaver je vjerojatno za kaznu bio prisiljen na suicid.