Ostalo

Kenijske vlasti će neoprezne pješake sudski goniti za pokušaj samoubojstva!

Uz sve nedaće koje ga muče, odsad će kenijski pješak koji, primjerice, krene po mlijeko u dućan, završiti u zavoru osuđen za pokušaj samoubojstva jer je, izvan označenog pješačkog prijelaza prešao cestu koja ni nema 'zebru'...

M.M. - Hina
24.04.2015 12:38

NAIROBI - Kenijsko pravosuđe planira "za pokušaj samoubojstva" sudski goniti nedisciplinirane pješake ne bi li tako doskočilo porastu prometnih nesreća.

"Razmišljamo o uvođenju strožih kazna za pješake koji prelaze cestu izvan označenih pješačkih prijelaza, a moguća je i tužba za pokušaj samoubojstva", rekao je Francis Meja , zapovjednik prometne policije.

Pokušaj samoubojstva u Keniji protuzakonit je čin za koji je zapriječena novčana kazna ili kazna zatvora do dvije godine .

Policija je zabilježila desetpostotno povećanje prometnih nesreća, a u polovici njih sudjeluju pješaci.

Policijski zapovjednik ipak je morao priznati da glavni uzroci nesreća nisu pješaci, već brzina i neprimjerena infrastruktura.

Zbog nedovoljnog broja semafora, pothodnika ili drugih prijelaza za pješake ili pak zato što su ti prijelazi vrlo udaljeni, Kenijci igraju ruski rulet prelazeći cestu kojom se vozila kreću velikom brzinom. Stanje je napose kritično oko glavnoga grada Nairobija.

Davne 1931. godine ruski književni dvojac Ilja Iljf i Evgenij Petrov predvidio je sudbinu pješaka i sažeo je u komičnih nekoliko rečenica. No sigurno mu nije bilo ni 'na kraj pameti' da će nesretni pješak - zato što je pješak u Keniji, odgovarati za pokušaj samoubojstva.

"Pješake treba voljeti. Pješaci sačinjavaju veći dio čovječanstva. više od toga - njihov bolji dio. Pješaci su stvorili svijet. Oni su sagradili gradove, podigli višekatnice, uveli kanalizaciju i vodovod, popločili ulice i rasvijetlili ih električnim svjetiljkama.Oni su raširili kulturu po cijelome svijetu, pronašli štampu, izmislili barut, prebacili mostove preko rijeke, odgonetnuli egipatske hijeroglife, uveli neopasnu britvu, uništili trgovinu robljem i ustanovili da se od sojinih bobica može prirediti 114 ukusnih i hranjivih jela. A kad je sve bilo gotovo, kad je naša rođena planeta dobila prilično uređen izgled, pojavili su se automobili...", pišu Rusi.