Ostalo

Koliko doista bakterija i bolesti ima u javnim WC-ima?

Javni WC-i nisu baš mjesto kojem se veselite, ali nekad ih jednostavno morate posjetiti. I zato smo odlučili provjeriti koliko su sigurni. Ida Balen u tajnosti je uzela uzorke s WC školjki u jednoj bolnici, kafiću, na fakuletetu i kolodvoru. Jesu li rezultati poražavajući, kriju li te školjke smrtonosne bakterije? Otkrijte u priči.

RTL
30.09.2014 18:14

Kupaonica, prostor u našim stanovima u kojem se osjećamo sigurno i ne moramo razmišljati o razno raznim bakterijama, jer sami ga čistimo. No, što se dogodi kada napustimo sigurnost naših domova i silom prilika završimo u nekom od javnih WC-a.

Epruvete smo dobili u službi za mikrobiologiju Zavoda za javno zdravstvo. Na svaki od štapića prkupit ćemo dovoljan broj uzoraka sa zahodske školjke. U jednoj od zagrebačkih bolnica na prvi je pogled sve čisto. Štapić je je potrebno lagano okretati i potom pohraniti unutar epruvete.

Nakon bolnice kriomice ulazimo u jedan od fakulteta, potom u WC kolodvora i nasumce odabranog kafića. Postupak je uvijek isti, no za svaki uzorak štapić mora biti čist.

Zadatak je uspješno obavljen. Barem utoliko što nas nitko nije otkrio. Sada ćemo provjeriti jesmo li uzorke ispravno uzeli i trebaju li nam se zahodske daske toliko gaditi.

Tim stručnjaka vrijedno radi na analizi. Rezultati su prilično neočekivani. Najveća prljavština dolazi iz fakultetskog WC-a.

''Znači ovdje imamo mikrokokuse, to su koagulaze, negativni stafilokoki i bacilusi. Znači, sve ono što očekujemo na flori kože tako nalazimo ovdje, ali možemo reći skoro pet puta više nego što nalazimo na prethodnom brisu površine'', kaže Biserka Matica iz Zavoda za javno zdravstvo Dr.Andrja Štampar.

Jedan od kolodvora dobiva prolaznu, ali ne i zadovoljavajuću ocjenu.

''Opet nalazimo istu floru. Znači koke, bakterije koje nalazimo na koži, imamo tu i plijesanj, a opet imamo i baciluse''

U bolnici je stanje nešto bolje, iako je i ondje pronađeno mnogo bakterija.

Iako smo očekivali kako će kafić najgore proći, u njemu je otkriven najmanji broj bakterija. Stručnjaci napominju kako sve pronađene bakterije za zdrave osobe nisu opasne, no radi li se o osobama s oslabljenim imunološkim sustavim može doći do teških komplikacija.

Znači sam kontakt s kožom koja može imati nekakvu ranicu može uzrokovati bolest. Otuda može uzrokovati ili nekakvu upalu na koži ili može progredirati i uzrokovati nekakvu sepsu.

Ginekolog objašnjava kako iz školjke ne vreba opasnost od HPV-a i drugih spolnih bolesti.

''HPV nije moguće dobiti tim putem, on se prenosi isključivo spolnim kontaktom, iako bi mnogi pacijenti htjeli čuti da su dobili na neki drugi način, međutim to nije istina'', tvrdi ginekolog Zdravko Jeleković.

Opasnost koja vreba je ona od teških probavnoh smetnji i urinarnih infekcija koje mogu doći čak i do bubrega. I ovdje dobivamo potvrdu kako su javni WC najveća prijetnja onima čiji je organizam već oslabljen od bolesti.

Liječnici savjetuju da u javnim WC-ima ne sjedamo na dasku. Ako to nismo u mogućnosti dobro je rješenje sa sobom nositi maramice za dezinfekciju, kojima bismo prije upotrebe dasku obrisali. Također, možemo je obložiti toaletnim papirom.

Uzorci su u ovom istraživanju uzimani u nekontroliranim uvjetima, pa su otkrivene bakterije u javnim WC-ima samo okvirna slika. Koju bi trebalo dobro očistiti.