Stanovnike Donje Dubrave zima je natjerala u kuće. Uz toplu peć ne mare previše što se događa vani. I ostalo bi tako da se nedavno iz jajeta nije izleglo neobično stvorenje. A kako drukčije nazvati nešto za što nitko sa sigurnošću ne može potvrditi je li kokoš ili pijetao. I to baš u vrijeme kada se Hrvatska svađa zbog prava seksualnih manjina.
"Lijepo kukuriče kao pravi pijetao, a poslije je kokoš. I jaja iznese", kaže Josip Matotek .
Misteoriznu su životinju Matoteki nazvali Pero . U početku je bio tek pile vulgaris. Kada je malo izrastao, nalikovao je svakom drugom seoskom pijetliću i tako se glasao.
Svog dvospolca Matoteki smatraju pijetlom s tek nekoliko kokošjih osobina. Svako ih jutro budi svojim kukurikanjem. Cijelo Međimurje ovih dana bruji o dvospolcu iz kokošinjca. Čude se i Perinim jajima koja su, kako kažu, tipično muški veća i s puno tvrđom ljuskom.
"Ne može nositi jaja svaki dan. Niti kokice ne nesu svaki dan. Svaki drugi ili treći dan nese jaja", kaže Marija Matotek .
Malo međimursko selo još uvijek ne može vjerovati da se baš u njihovu dvorištu izlegao pernati dvospolac. Pijetlić se pojavio neposredno prije referenduma. Donja Dubrava je glasovala ZA, pa na Peru gledaju kao na proroka s neba koji nosi određenu poruku. Ovako poseban, i on je u svojem kokošinjcu seksualna manjina!
Dvospolnost u životinjskom svijetu nije nepoznata. Međutim, do sada nije zabilježena niti jedna kokoš hermafrodit.
"Može se javiti kod riba. Riba se rodi kao ženka pa se s vremenom pretvara u mužjaka. Ali ta pojava kod ptica još nije zabilježena. Ukoliko se radi o dvospolcu, onda bi bio za nekakvu Guinnessovu knjigu, bio bi poseban i znanstveni fenomen", kaže veterinar Branimir Rebselj .
U prilog međimurskoj toleranciji ide i činjenica da će Pero biti pošteđen tipično kokošje sudbine i do proljeća neće završiti u loncu.
Hoće li čudo prirode Donjoj Dubravi podariti još jednog malog dvospolca znat ćemo u proljeće.