Ostalo

Mali vodič za sigurno kupanje: Ovo ljeto budite spremni!

Ljeto je vrijeme sunca i aktivnosti na otvorenom, a kupanje je jedna od najomiljenijih većini nas. Sigurna sam da će svi koji se u idućim danima nađu u blizini neke vode, osvježenje potražiti upravo u kupanju.

meteo-info
06.07.2012 11:35

Da bi se u kupanju uživalo bez opasnosti po zdravlje, ili u najekstremnijem slučaju i po život, meteo-info donosi najvažnije upute za sigurno kupanje.

1. Ne ulazite u vodu neposredno nakon jela.

Jedna od najčešćih pogrešaka,koju čine mnogi među nama, ulazak je u vodu nakon što smo pojeli obrok ili sendvič pa se mnogi guše zbog pritiska želuca. Pravilno je nakon obroka pričekati barem jedan sat prije ulaska u vodu.

2 . Ne ulazite u vodu pregrijani.

Jedna od čestih pogrešaka koju čine mnogi od nas je, da nakon dužeg boravka na suncu, bilo da smo se sunčali ili radili nešto drugo, skačemo u vodu, kako bismo se osvježili i rashladili. Uvijek treba postepeno ulaziti u vodu, dati organizmu priliku da se pripremi i prilagodi, bez obzira koliko je more ili neka druga vodena površina topla. U protivnom, naše će tijelo u dodiru s hladnom vodom doživjeti šok.

3. Ne konzumirajte alkohol prije i/ili za vrijeme kupanja .

Upravo je konzumiranje alkohola jedan od glavnih čimbenika rizika kod utapanja, kako kod mladih, tako i odraslih osoba, i svakako ga treba izbjegavati.

4. Ako niste posve zdravi, ne kupajte se na osamljenim mjestima.

Ako bolujete od nekih kroničnih i težih bolesti, izbjegavajte kupanje na osamljenim i nesigurnim mjestima. Neka u vašoj blizini bude ljudi, kako bi vam, ako zatreba, mogli priskočiti u pomoć.

Kupanje s djecom

(Foto: PIXSELL )

5. Imate li djecu, neprestano ih držite na oku.

Roditelji se nikada, pa tako ni na kupanju, ne smiju posve opustiti. Djecu je potrebno neprestano imati na oku i brinuti se za njihovu sigurnost. Među ljudima i u gomili djeca se lako izgube, kao što se lako utope i u plićaku. Jednako tako, nikada, ali baš nikada, ne računajte da se starije dijete može samo brinuti za mlađeg brata ili sestru. Sigurnost djeteta vaša je dužnost, nikako drugog djeteta! Nadzirite svoju djecu, čak i ako znaju plivati.

6. Ne skačite u vodu nepoznate dubine.

Kada skačete, umjesto na glavu, skačite na noge, a najbolje u položaju "bomba", gdje smo skvrčeni.

7. Ne plivajte sami.

Zbog sigurnosti je poželjno plivati u društvu.

8. Dogodi li vam se nevolja, ostanite smireni.

Plutajte na leđima i mašite jednom rukom za pomoć.

9. Ako u vodi uočite nekog u nevolji, odmah potražite pomoć.

Primijetite li osobu koju je uhvatio grč, nemojte joj prilaziti, nego je prvo umirite, dodajte joj loptu ili neki drugi plutajući objekt da se osjeća sigurnije. Tek onda priđite osobi na dva metra, a ako osoba pluta, najprije je poprskajte vodom da vidite reagira li uopće. U slučaju da sumnjate na ozljedu kralježnice nakon skoka, odmah pozovite Hitnu pomoć i eventualno pomognite osobi da mu se otvore dišni putovi. Za kupanje koristite uređena kupališta koja su pod nadzorom. Ukoliko u vodi primijetite nekoga u nevolji, odmah pružite ili potražite pomoć, pozovite nadležne službe na broj 112.