Hakiranje profila na društvenim mrežama je nažalost prisutno već godinama, a sve više javnih osoba u posljednje vrijeme suočava se s digitalnim kradljivcima. Samo u jednom trenutku više nisu u mogućnosti pristupiti svom digitalnom dnevniku, a još kad osvijestimo da mnogi od njih zarađuju jer broj pratitelja i imidž na društvenim mrežama 'kupuju' i brendove, onda se dolazi do problema. Primjerice, svoj Instagram profil nedavno je izgubila poznata glumica Kristina Krepela , zbog čega je morala otvoriti novi. "Usprkos svemu što sam pokušala, od prijave policiji, pisanja Instagramu, haker je ostao neumoljiv i sada čujem da hakira i dalje. Uspomene su sve u mom srcu i u mom umu. Neka mi hakira 100 profila, a ja ću napraviti 101", rekla je Kristina, dok se Gianna Apostolski uspjela nagoditi sa svojim i uplatila mu je novac za vraćanje profila.
"I na kraju sam došla do 80 eura i prvo sam trebala platiti u bitcoinima. A odakle mi oni? Onda zovi tko ih ima. Moj prijatelj je imao pa sam ja njemu dala eure, on bitcoinove koje mu je uplatio. Ja sam to uplatila, on je meni vratio profil - bio je pošten", rekla je Gianna, koja je jedna od rijetkih koja je te sreće. Poznata manekenka i model Helena Šopar Zadro požalila se kako je službeni profil njezina brenda također hakiran, a situaciju i nakon više od tjedan dana još uvijek nije uspjela riješiti. Probleme s hakerima imala je i influencerica Lidija Lešić , zatim Nevena Rendeli Vejzović , a chef Mate Janković bio je primoran u veljači ove godine otvoriti novi jer hakeru nije želio uplatiti traženi novac.
Ne ide direktno
Kako nam je rekao jedan od najpoznatijih hrvatskih računalnih hakera Denis Periša , Instagram i Facebook ne mogu se direktno hakirati jer je riječ o kompliciranim serverima pa se stoga ide okolnim putem.
"Hakiranje profila događa se svakodnevno. Uvijek je isti obrazac. Kada žrtve pitam što se dogodilo, kažu kako se samo jedan dan nisu mogli ulogirati. No, treba znati kako nije hakiran Instagram ili Facebook nego najčešće email preko kojeg se potom dođe do Instagram profila ili se hakira neki drugi account, štogod ima istu šifru ili što ga povezuje s tim profilom i onda i on automatski padne. Nikad nisam imao slučaj da je direktno hakiran Instagram profil, a da prije toga nije palo i nešto drugo. Skoro pa je i nemoguće sve to vratiti natrag jer ako se email ne može obnoviti, vrlo je teško to vratiti", objasnio je za RTL.hr Denis Periša.
"Jedina zaštita je misliti svojom glavom, morate pripaziti na što ćete kliknuti, a na takvim stvarima se gube lozinke", dodao je. Također, kaže kako danas nitko neće provaljivati lozinku jer većina servisa blokira više pokušaja, ali svejedno one ne bi trebale biti prejednostavne.
Kontaktiraju čak i s policijom
Jednom kada se izgubi profil, kontaktira se korisnička služba te društvene mreže, a neki su probali i s policijom. No, uzaludno. "Do korisničke službe na Instagramu i Facebooku je gotovo nemoguće doći. Ako im pošaljete email najvjerojatnije nećete dobiti odgovor. Što se tiče MUP-a, oni ne znaju što će s time, odnosno nemaju logističkih sposobnosti da to riješe. Mogu poslati email međunarodnoj službi koja bi se trebala time baviti, a oni reagiraju samo ako je u pitanju velik novac, ako je netko stvarno izgubio na ugledu, ako je netko poznata ličnost ili korporacija, onda se većinom reagira", rekao je.
Budući da hakeri traže enorman novac, Denis savjetuje da se novac ne uplaćuje jer ćete vrlo vjerojatno ostati i bez njega. "Osobno nikad ne bih uplatio novac, zbog iskustva s klijentima znam da iza jedne prevare obično čeka druga. Novac traže unaprijed, ako uplaćujete saudijskim prinčevima, to je onda kraj priče. To izađe van europskog teritorija i onda je gotovo", zaključio je.