Kineski arheolozi potvrdili su da zapisi na komadima lončarije i kamenog oruđa pronađenim na arheološkom nalazištu Zhuangqiaofen, u istočnoj provinciji Zheijang, predstavljaju najranije kineske znakove u povijesti, pomaknuvši porijeklo pisanog jezika za više od 1000 godina unatrag, javlja kineski dnevnik na engleskom Global Times.
Arheolozi i lingvisti u subotu će u gradu Pinghu, u istoimenoj provinciji, raspravljati o značenju simbola na pronađenim predmetima koji su iskopani između 2003. i 2006. godine.
Stručnjaci su zaključili da se radi o najstarijim poznatim kineskim znakovima koji bi mogli sezati do civilizacije Liangzhu , jedne od najstarijih kineskih civilizacija iz neolitika od prije skoro 5000 godina.
Novotkriveni znakovi nastali su više od 1000 godina prije najranijih poznatih kineskih znakova, zapisima na kostima koje su služile za proricanje iz dinastije Shang, od 1600.-1046. pr. Krista.
Xu Xinmin , znanstvenik na Arheološkom institutu Zhejiang smatra da se radi o primitivnoj verziji hijeroglifskog pisma. Liu Zhao , arheolog i lingvist na sveučilištu Fudan tvrdi da će znakovi, nakon što se dešifriraju, dati važan uvid u društvenu strukturu drevne Kine.