Ostalo

Oni su uspjeli spojiti nespojivo - pobožne stihove i žestok ritam!

Vrijeme je za Božje ovčice, Božju pravdu i band aid svećenika i časnih sestara. Jedni o Isusu i Mariji pjevaju uz teške punk rime, drugi u nešto zabavnijem tonu, a treći su neprepoznatljivo nasmijani i topli. Rašeljka Zemunović družila se sa svima i pokušat će odgovoriti na pitanje, hoće li taj moderniji zvuk mlade vratiti Crkvi.

RTL
02.12.2014 17:59

Ovo su Božje ovčice , katolički punkeri iz Koprivnice. Spojili su nespojivo - pobožne stihove i žestok ritam. I zbog toga su čuđenje u Crkvi.

"U jednu ruku se mi slažemo jer to nije glazba za slavljenje u crkvi, za euharistiju. Ali glazba je za salavljenje. Sam psalmist govori u pasalmu da moraš slaviti što ti dođe pod ruku. S druge strane vani smo, na sekularnoj sceni čuđenje jer smo kršćanski bend koji svira punk", kazao nam je Tomislav Mihac Kovačić , Božje ovčice.

Na njih je, kažu, utjecala poljska katolička glazbena scena - gdje se distorzija i psalmi već dugo druže.

"Naši koncerti najčešće i jesu u klubovima gdje dolaze mladi koji baš i nisu vjernici. Zapravo su svio oduševljeni. Danas je rijetko čuti istinu", izjavila je Ana Mihac Kovačić .

Poslije svakog koncerta ovaj bračni par silazi među publiku i svjedoči svoje iskustvo vjere. I sve dok ne sviraju na misi, crkveni krugovi ih podupiru.

"Naša poruka je direktna. Mi ne skrivamo svoje emocije iza cvijeća, proljeća i ljubavi. Mi velimo da je to Krist. I da tu nema lijevo ni desno", dodaje Tomislav.

Ovo je do sada možda najbolji način na koji su se Crkva i njezini redovnici predstavili javnosti. I srušili brojne predrasude. Ne komuniciraju na latinskom, mladi su i radosni, a uspjelo im je i otpjevati himnu koja je privukla pažnju.

"Htjeli smo ovim spotom izaći na jedan neuobičajen način. Htjeli smo za početak ove godine darovati nešto, jednu sliku neobičajenu koju ne percipira hrvatsko društvo", kazao je Anto Gavrić , organizator projekta.

Himna je Crkvu na do sada neviđen način uvela u Godinu posvećenog života. U projektu je sudjelovalo sto redovnika i redovnica iz Hrvatske, te susjedne Bosne i Hercegovine.

Crkvena glazba ima dugu tradiciju. Premda drevni napjevi, poput gregorijanskih korala, još uvijek odzvanjaju po samostanima, u posljednje su se vrijeme pojavili i moderniji aranžmani. Bubanj i gitara su se napokon popeli na oltar.

"Ja bih rekao da se u duhovnoh glazbi događaju dvije stvarui. Jedno su ti prepjevi protestanskih pjesama, koji se puno pjevaju u katoličkoj crkvi. Ali postoji i taj jedan novi bal gdje krece stvaralaštvo orginalne katoličkke glazbe u Hrvatskoj", smatra don Ivan Šibalić , salezijanac.

Na našim prostorima postoji i Petar Buljan te Božja Pobjeda . Oni su vrlo popularni katolički band. Djeluju u sklopu molitvene zajednice, koja animira mlade u dvjema velikim salezijanskim župama - na Jarunu i Knežiji.

"Većina pjesama nastaje kroz molitvu. Crpimo iz osobnog odnosa s gospodinom. Sve kreče od tud. Onda nakon vremena vidimo da pjesma raste, dajemo na doradu, i danas sutra snimimo", kazao je Petar Buljan , Božja pobjeda.

Petar je oduvijek svirao u crkvi. Ali, pravo je iznenađenje doživio tek kada je prije nekoliko godina iz male sredine stigao u Zagreb. I otkrio novu crkvenu scenu.

Salezijanci su prije godinu dana objavili i aplikaciju za mobitel "Nova Eva", koju je do sada skinulo čak 20 tisuća ljudi. Ovdje se nalaze katoličke molitve, propovjedi, dnevna crkvena čitanja, ali i spotovi Božje pobjede.

Časne sestre koje pjevaju i igraju nogomet, katolički punkeri i aplikacija s katoličkim hitovima - ovo je neka nova slika institucije stare više od dvije tisuće godina! Slika koja privlači, ali i na koju bi papa Franjo, čini nam se, mogao stisnuti like.