Ostalo

Osvojili jackpotove, no uspjeli su pasti na prosjački štap!

Iz potpune anonimnosti preko noći su postali nacionalne zvijezde zahvaljujući jackpotovima. No većine sudbina instant milijunaša slične su kao jaje jajetu. Izbezumljeni neočekivanim bogatstvom, mnogi su ga uspjeli potrošiti do posljednje lipice!

RTL
12.02.2014 18:15

U samo mjesec dana Lijepa naša je postala bogatija za čak tri milijunaša, a oni ukupno za otprilike 210 milijuna kuna.

Prvo je jedna Zagrepčanka u Eurojackpotu osvojila gotovo 132 milijuna. A dva tjedna nakon osvojenog najvećeg iznosa u povijesti igara na sreću u Hrvatskoj, vlasnike su pronašle još dvije impresivne svote - supersedmica od 65 i sedmica od 13 milijuna kuna.

Oni koji jackpot nikada nisu pogodili su, čini se, jedini koji znaju što bi s njim. Ove ostale, sretne dobitnike, često zadesi prokletstvo igara na sreću!

Vjerojatno najbolji dokaz ono 'kako došlo tako ošlo' je Britanac Michael Caroll . S 19 godina je na lotu dobio 9,7 milijuna funti na lotu. Osam godina kasnije nije imao ništa. Milijun funti je otišlo na omiljeni nogometni klub, 300 tisuća na tulume, 230 na drogu, a 100 na prostitutke. Kupovao je skupe aute koje je onda razbijao u svom dvorištu i s prijateljima se zabavljao uništavajući skupocjene nekretnine. Danas preživljava od 42 funte socijalne pomoći.

Šanse da osvojite na lutriji su jednake onima da vas pogodi munja, no neke je jackpot pogodio dvaput! Eveyln Adams iz New Jerseya je ukupno osvojila 5,4 milijuna dolara, ali 20 godina kasnije nije imala ni centa i životarila je u kamp kućici.

Neal Wanless , rančer koji živi s roditeljima u kući bez telefona, uzgaja stoku i jedva preživljava, prije pet godina osvojio je 232 milijuna dolara.

Callie Rogers imala je samo 16 godina kada je 2003. osvojila 1,9 milijuna funti na britanskoj lutriji. Postala je majka dvoje djece, a novac je potrošila na tulumarenje, putovanja i poklone za prijatelje. Tri puta je pokušala samoubojstvo, a sada radi kao čistačica i navodno je pred bankrotom.

Statistika kaže da nakon višemilijunskih dobitaka 15 posto sretnika promijeni radno mjesto, a 45 posto pokrene vlastiti posao. Dobitnici novac u prosjeku potroše u roku pet godina, a čak 56 posto ih - poludi.

"Nedugo nakon dobitka postanemo jako sretni pa se ta količina sreće počne smanjivati da se na dvije godine ili tri vratimo tamo gdje smo bili ili postanemo manje zadovoljni", kaže psihologinja Majda Rijavec .

Davne 2002. milijunaš, točnije sedmostruki, postao je Frane Selak . Umirovljenom profesoru glazbe zgoditak se dogodio nakon niza situacija u kojima bi malo tko izvukao živu glavu. Preživio je pad zrakoplova, željezničku nesreću i nekoliko prometnih. S tim si je novcem namjeravao osigurati lagodan život pa je kupio kuću, vikendicu, barku i auto, ali je bio i široke ruke.

"Ja sam i kumovima i prijateljima pokupovo automobile, usisavače, dijelio šakom i kapom, u posjetama 500 eura", rekao je Selak.

Danas mu od pustih milijuna nije ostalo - ništa.

Jesu li ovo samo iznimke koje potvrđuju pravilo ili postoji neka kozmička pravda za nekolicinu povlaštenih koji su, nit orajući nit kopajući, došli do milijuna - saznat ćete ukoliko vaši brojevi budu pravi.