Za ove beštijice malo tko će reći da su slatke. Iako u Lijepoj našoj postoje tek tri otrovnice, većina nas obara rekorde u skokovima u vis i dalj čim vidimo zmiju.
Desetak ostalih hrvatskih neotrovnica pak zadovoljno mašu repićima jer Homohrvatikusi i od njih bježe baš kao što bježe i od otrovne im braće i sestara poskoka, riđovke i planinskog žutokruga. A oni pak, tako vražji, u ove ljetne dane neopisivo vole plašiti hrvatsku čeljad zavlačeći im se u kuće, šupe, ljetne kuhinje, pa čak i u automobile.
"Svim zmijama je zajedničko da gmižu. Pa ukoliko je moguće, ako je zmija u prirodi, sklonite joj se s puta, maknite se od nje. Nemojte je nikako dirati. Ako su u nečijoj kući, drvarnici ili bilo gdje najbolje je pozvati centar 112 koji će to preusmjeriti na naše osječke ili našičke vatrogasce", kaže veterinar u ZOO Osijek Jadranko Boras .
Jer osječki i našički vatrogasci od neki dan su obučeni i za hvatanje zmija. I kažu, jedini su u Hrvatskoj koji se time bave.
Neku opremu su kupili, neku sami izradili. Informacije su prikupljali po Internetu i osječkom zoološkom vrtu i sad obučavaju jedni druge. Tako su oformili i pravi vod za zmijolov.
Godišnje uhvate 10 - 15 zmija i premijeste ih u neki drugi prirodni okoliš. Ukoliko mislite ubiti zmiju, bolje vam je da se sami prijavite plavcima. Naime, kazne se kreću od deset do sto tisuća kuna za ubijanje ili uznemiravanje zaštićenih zmija.
Jadnim zmijama još od Biblije je karijera zapečaćena. Ne voli ih gotovo nitko, a čuva ih očito jedino zakon i osječki vatrogasci.