Po prvi puta znanstvenici su otkrili planet izvan Sunčeva sustava koji nije samo iste veličine kao i Zemlja nego ima i iste omjere željeza i stijena, što je ključni dio stalne potrage za potencijalno naseljivim planetima.
Planet poznat kao Kepler 78b kruži oko matične zvijezde koja je nešto manja od Sunca u zviježđu Labud udaljenom oko 400 svjetlosnih godina.
Jedna svjetlosna godina je udaljenost koju prevali svjetlost pri brzini od gotovo 300 tisuća kilometara u sekundi tijekom jedne godine ili oko 10 bilijuna kilometara.
Planet Kepler 78b NASA je prošle godine otkrila uz pomoć teleskopa Kepler koji otkriva planete u trenutku kad se pojave 'ispred' svoje zvijezde i stvore sjenu.
Mjerenja ne samo da su otkrila da je Kepler 78b relativno mali s promjerom tek 20 posto većim od Zemlje nego da praktično kruži uz samu površinu matične zvijezde te je trajanje njegove revolucije oko zvijezde samo 8,5 sati.
Dok vjerojatno usijana i rastaljena površina planeta nije pogodna za život dva tima astronoma neovisno su se jedan o drugom upustila u izračune gustoće novootkrivenog planeta.
Koristeći različite teleskope timovi su utvrdili kojom snagom gravitacija matične zvijezde privlači planet iz čega su izračunali masu planeta i njegov sastav.
Prema radovima objavljenima ovog tjedna u časopisu Nature timovi su došli do istog zaključka da je Kepler 78b iste gustoće kao i Zemlja što znači da se sastoji od stijena i željeza.