Ostalo

Počinje izbor najljepše brade i brkova Hrvatske: kriteriji za pobjedu - gustoća, stil i opća muškost

U etnografskom muzeju dlake na muškom licu dobile su i svoju izložbu

Ivan Skorin
27.09.2016 22:50

Još od poznatog habsburškog brka na ovim prostorima njeguje se tradicija uzdržavanja tog simbola muškosti. Pa je tako povijest dlaka na muškom licu uokvirena i u Etnografskom muzeju. Istovremeno jedno veselo bradato društvo iz Međimurja pokrenulo je prvo hrvatsko prvenstvo u puštanju brade i brkova.

Nisu baš ZZ top, ali nisu ni daleko. Ovu ponosno dlakavu ekipu u Prelogu kraj Čakovca svi znaju i prepoznaju.

"Otkuda ta ljubav prema bradama? Meni je brada ono s prvim dlakama, ona je počela rasti, bio je sam jedan trenutak dok sam bio u vojsci sam je bio šrisiljen obrijat, jednostavno od kad je krenula puštao sam je i nezamislivo mi je bez brade", kaže Tomislav Baza .

"Reakcije su podijeljene, definitivno ima od onih koji me ispitavaju dali sam promjenio vjeru na Islam do ljudi koji ono sretnu na ulici i samp (digne palaca). To mi je najjača reakcija", ističe Filip Jalušić .

Njegove ruke podrezale su ih na tisuće, a za RTL Direkt iskusni međimurski brico otkriva tajnu kvalitetne brade.

"Tajna je ujutro barem 5 minuta posvetit toj bradi jer posvećuje i sebi, znači oprat, rasčešljat, uredit s uljem i voskom", otkriva tajnu brijač Stanislav Mucić .

"Postoje i raznorazni te sintetički preparati, ali jednostavno ih se ne preporuča, bolje je recimo domaće maslinovo ulje s uljem od lavande i to je super", kaže Tomislav.

Znaju da nisu jedini s ovom strasti, pa su tako odlučili organizirati prvo hrvatsko prvenstvo u puštanju brade i brkova. Na ukupnu ocjenu utječe sve pomalo. Dužina (25%), gustoća (25%), stil (25%) i opća muškost (25%). Prijave se primaju do 15. studenog i već stižu sa svih strana.

"Ako bude tim tempom išlo u tih mjesec i pol dana, negdje 150 bradonja to je ono čist ok", kaže Tomislav.

Detalje možete potražiti na stranici gentleman.hr. A u etnografskom muzeju dlake na muškom licu dobile su i svoju izložbu.

Otkud ideja za ovakvu jednu izložbu?

"Pa dobile smo ideju s obzirom da je prva subota u rujnu dan kada se slavi svjetski dan brada i razvitkom te ideje došli smo i do brijačnice", kaže nam Katarina Dimšić , kustosica u Etnografskom muzeju

Jel bilo teško nabaviti sve ove stare britvice i fenove?

"Pa čak i nije. Zaključile smo da ima dosta ljubitelja brade i brkova u Zagrebu i okolici. Najpoznatiji habsburški brk je ovaj car Franjo Josip, on je imao ovu specifičnu bradu, Kaiser Bard, po njemu nazvana, sama brada je obrijana i kao što se sada prati moda viših staleža, tako se i nekada pratila moda tako da su u Hrvatskoj seljaci pratili tu modu, u zaleđu, dalmatinskom zaleđu, Lici i Hercegovini", Kaže Dimšić.

A kao i mnoge današnje muzejske postave i brkovi su interaktivni - uz povijest i igrice. Za sve one brado-znatiželjne izložba je otvorena do 20. studenog.