Ostalo

Pogledajte kako to izgleda kad u 21. stoljeću živiš u dvorcu

Lijepa naša puna je dvoraca i ostalih velebnih drevnih zdanja. U jednom takvom, posve sama, živi i Mirna. Našu Rašeljku Zemunović provela je kroz svojih 2.700 kvadrata i ispričala joj je kako to izgleda kad u 21. stoljeću živiš u pravom dvorcu.

RTL
27.05.2014 18:25

Mirna Flögel živi san svake djevojčice. A u taj je san zakoračila prije dvanaest godina kada je na nagovor prijatelja kupila dvorac u Svetom Križu Začretju.

Ovu je znanstvenicu prava znanost dočekala tek u mirovini i to unutar ovih 2.700 kvadrata. Trebalo je popraviti ono što je godinama uništavano. Na noge je digla vojsku majstora. Rušilo se, gletalo, bojalo, ušminkavalo - sve kako bi ruševno zdanje pretvorila u zamak iz bajki.

"Mi nikad nismao imali snove o dvorcu. Mi smo imali snove da svoj život treba upotrijebiti tako da čovjek bude ponosan na ono što je napravio", kaže Mirna.

Nova je vlasnica tijekom godina doznala tko je sve koračao tim dugačkim hodnicima. Kopala je po arhivama i proučila životne navike obitelji Keglević, Sermage i Vranyczany, bivših vlasnika dvorca.

"Živjelo se tako da se brinulo za opstanak dvorca. Živjeli su oni koji su gradili i održavali i oni koji su im bili pomoć u kući.

Ovdje su živjele plemićke obitelji sa svojom brojnom djecom. Za gospodski tretman je bilo potrebno mnogo slugu, dadilja i kuhara. Pa je tako u svakom trenutku njegove bogate povijesti u dvorcu živjelo najmanje dvadesetero ljudi.

Nova je vlasnica u svoj novi luksuzni dom prenijela kompletnu obiteljsku ostavštinu. U svaki je od dvadesetak salona pažljivo razmjestila djela hrvatskih umjetnika - Ivana Lovrenčića , Dragana Melkusa , Slavka Kopača i brojnih drugih.

"Moji su to čuvali pa sam ja puno toga naslijedila. Žao mi je da to nije na puno širem obiteljskom krugu", kaže Mirna.

U dvorac svakodnevno navrate svi koji žele osjetiti duh starih vremena. Ali i zaljubljenici u poeziju Dobriše Cesarića . Jer, upravo se ovdje, u srcu Hrvatskog zagorja, krije njegova cjeloukupna ostavština.

"On mi je bio stric, oženjen za tetu Elzu Šohaj. To je sve jedno široka familija", kaže.

Mirna Flögel još uvijek pamti djetinjstvo u Zagrebu, koje je provela uz jednog od najčitanijih hrvatskih pjesnika.

"Predivan. Nježan, pitom. Taj ne bi znao podignuti glas ni na koga, možda samo u stihu", kaže.

Za današnji sjaj dvorca i sve ove skupocjene umjetnine u njemu zaslužna je samo ova žena. Mirna je, kao i svaki drugi vizionar u Hrvatskoj, sve postigla sama, bez ikakve službene podrške. Pa je sad onako plemićki ponosna kad netko iz ovog prelijepog zdanja iziđe s nekom svojom bajkovitom uspomenom.