Koale grle drveće u vrijeme velikih vrućina kako bi se rashladile, pokazalao je istraživanje koje su vodili zoolozi sa Sveučilišta u Melbourneu.
Životinje se na različite načine pokušavaju nositi s ekstremnim temperaturama koje s klimatskim promjenama postaju sve učestalije, a koale grle drveće. Znanstvenici su pomoću termalnih kamera utvrdili da tijekom velikih vrućina u Australiji koale koriste hladnu površinu drveta kako bi ohladile svoj organizam.
Koale se mogu rashlađivati i dahtanjem te lizanjem svog krzna, no to može dovesti do dehidracije.
Znanstvenici vođeni Nataliom Brisco željeli su otkriti na koje načine se te životinje bore protiv vrućine.
Tim znanstvenika mjerio je temperature na četiri vrste eukaliptusa i jednoj vrsti akacije te su otkrili da je u danima kada temperature rastu do 39 Celzijevih stupnjeva drveće hladnije od 5 do 8 stupnjeva.
Uočili su da se koale zimi zadržavaju više na drveću gdje ima puno lišća, no kad dođu ljetne vrućine spuštaju se niže. Sada se pokazalo da takvo njihovo ponašanje itekako ima smisla.
Znanstvenici smatraju kako su hladnija debla stabala vjerojatno važno mikrostanište tijekom izrazito toplih vremenskih prilika i za ostale životinje koje se zadržavaju u krošnjama drveća, poput primata, leoparda, ptica i mnogih vrsta beskralješnjaka. Osim toga, znanstvenici naglašavaju kako bi se dostupnost hladnijeg drveća trebala uzeti u obzir prilikom procjene održivosti određenih staništa s obzirom na trenutne i buduće klimatske trendove.
Ovo istraživanje je objavljeno u znanstvenom časopisu Biology Letters.