Stručnjaci s područja astronomije i medicine udružili su snage u proučavanju karcinoma dojke koristeći programe za analizu snimaka koji su izvorno razvijeni za istraživanje dalekih zvijezda.
Ti programi omogućavaju brži način testiranja stupnja agresivnosti tumora i njihova primjena može značiti da patolozi jednog dana neće trebati provoditi vrijeme proučavajući svaki pojedini uzorak tumorskog tkiva kroz mikroskop kako bi utvrdili o kojoj se vrsti raka radi.
Znanstvenici sa sveučilišta Cambridge kazali su u srijedu da su se astronomski algoritmi prilagođeni biologiji pokazali mnogo bržima, a točni su i precizni kao i uobičajeni postupci analize tumora.
Astronomi već dugo koriste sofisticirane računalne sustave kako bi proučavali udaljene i nejasne pojave na noćnom nebu, a program koji je koristio tim s Cambridgea izvorno je razvijen za proučavanje planeta izvan Sunčevog sustava na kojima bi mogao postojati život.
Takve mogućnosti prošle su nezapaženo na polju biomedicine sve do sada.
"To pokazuje da međusobno ne komuniciramokoliko bismo trebali", kaže voditeljica istraživanja, patologinja Raza Ali s instituta za rak na Cambridgeu.
Ali i njezini kolege proučili su više od dvije tisuće uzoraka tumora i otkrili da bi ih astronomski algoritmi mogli proučiti unutar jednog dana dok je ručnom analizom potrebno tjedan dana.