Ostalo

Savjeti koji će vam pomoći da se riješite mamurluka!

Najluđa noć je prošla, nekima su ostale sjajne uspomene, a neki se danas muče i s ne baš tako sjajnim posljedicama. Svatko ima svoju metodu za liječenje mamurluka, a što je zapravo od svih tih silnih recepata učinkovito?

RTL
01.01.2014 18:18

Mamurluk? Mora da je 1. siječnja. Što piti, što jesti, sve miriši na odvratno. Ipak, želudac krulji, a i glava, kad ju konačno centriramo sugerira na neki zdrav obrok. Sudimo li po savjetima naših celebrityja i nutricionista, na kraju se sve svodi na tekućine, zdrave, ukusne i jednostavne za pripravak.

Svatko se kroz život barem jednom borio s mamurlukom. On obično nastupa nakon višesatnog monologa iznad školjke, par sati grčenja i onog strašnog helikoptera u glavi. Iako većina spravlja svoje provjerene bućkuriše, nutricionisti tvrde da je mnogo tekućine najbolji recept.

"Prva točka detoksikacije je svakako tekućina, voda. Bez vode nema detoksikacije, znači mora se pojačati količina vode barem na tri litre", kaže nutricionistkinja Mirjana Tonković .

Mnogi će odmah posegnuti za maminom juhicom. Od najboljih tekućina za detoksikaciju spominju se i rasol, sok od rajčice, limuna i naranče.

"Juha od rajčice je u svakom slučaju jako dobra, jer se zna da je rajčica jako dobar antioksidans. Domaća rajčica je izuzetno dobra, može se malo razrijediti s vodom i popiti kao napitak. Rasol je stara metoda radi toga što ima C vitamina u sebi i laktobaciluse koji jako pomažu i kod crijeva i kako alkohol djeluje na crijeva. Tako da ova sezona kiselog zelja ne škodi, dapače", dodaje Tonković.

No, čini se da mnogi vjeruju u onu dobru staru izreku - klin se klinom izbija.

Većina ljudi uvjereno je da će se mamurluka riješiti masnom teškom hranom koju će unijeti u sebe s prvim buđenjem.

Ipak, nutricionisti će vam reći, upravo to najgore je što svom organizmu možete priuštiti nakon teške noći.

"Jetra su problematična, jer su napadnuta od alkohola, pa ako udarimo još po masnoj hrani koja napada žuč, onda napadamo još dva organa, ja bih na kraju ipak preporučila da se okrenemo prema vodi i na laganoj hrani", savjetuje Tonković.

Što onda zaključujemo? Što je sad najbolje? Sok od rajčice, rasol ili limun?

"Čaj od koprive, to je diuretik i poznat je za čišćenje jetre i bubrega, malo će počistiti smeće koje smo nakupili. Sauna i masaža također pomažu i stare metode poput znojenja, teretana, da se nataloženo potroši", kaže Tonković.

Voda, voda, voda. Iz naših pipa veličanstveno čista voda se sipa, i ne zaboravite koliko bogatstvo imamo, kad vodu iz špine poznajemo. Samo polako i bez naglih kretnji. Uskoro će već biti bolje, jer dani prvi godine nove, sutra već sreću kroje!