NASA je u tišini obilježila godinu dana misije koja mijenja pogled na Sunce i to spektakularnim snimkama sunčevih baklji, bljeskova i pjegi u svim zamislivim bojama. Za snimke je zaslužan NASIN SDOsatelit koji već godinu dana prati sunčevu aktivnost.
"Razlučivanje tih pojava je puno veće nego kod ranih letjelica i pomoću nje je poboljšano prostorno razlučivanje detalja koji se vide na samom suncu. Sunce se njome promatra i na više valnih duljina", rekao je Ivan Romštajn iz Zvjezdarnice Zagreb dodajući kako je misija lansirana baš u pravo vrijeme jer Sunce upravo pojačava svoju aktivnost.
Ovo je jedna od najvećih sunčevih erupcija u proteklih godinu dana. Unatoč silini, stotine milijuna tona plazme nisu mogle pobjeći sunčevoj gravitaciji pa se vraćaju na površinu u takozvanoj pojavi "kišne plazme".
Kako god bilo, zračenja koja prođu prema Zemlji mogu uzrokovati snažne geomagnetske oluje. Osobito se pamti jedna od prije 20 godina.
Sunčeve pojave utječu i na Zemljinu temperaturu. Jedna od njih sumnjiči se i za takozvano malo ledeno doba prije tristo godina.
Sunce je 109 puta veće od planeta Zemlje i svaka njegova baklja može biti važna i za naš život. "Žuti patuljak" živjet će još oko 5 milijardi godina, a ako ga čovjek želi nadživjeti, morat će ga još bolje upoznati.