Ostalo

Sterilni komarci protiv malarije

Ženka komarca nije u stanju prepoznati plodnog od neplodnog mužjaka, a upravo bi sterilni mužjaci mogli stati na kraj prijenosa malarije.

RTL
09.08.2011 11:40

Mužjaci malaričnog komarca, koji bi genetskom intervencijom bili lišeni sposobnosti proizvodnje spermatozoida, mogli bi spriječiti prijenos malarije i smanjiti mogućnost širenja ove smrtonosne bolesti.

Znanstveno je utvrđeno da od malarije u svijetu godišnje umre oko 800.000 ljudi, od čega njih 90 posto u Africi, a među njima je 92 posto djece. Bolest šire ženke koje se s mužjakom pare samo jedanput u životu. Istraživanje britanskih znanstvenika ukazuje na mogućnost da ženka ne razlikuje plodnog od neplodnog partnera.

Članovi ekipe londonskih znanstvenika u laboratoriju su stvorili 100 sterilnih malaričnih komaraca mužjaka, na način da su u oplođena jajašca insekta ubrizgali vrstu proteina koja je spriječila da se kod muških jedinki razviju testisi, pritom ne mijenjajući ništa u njihovu ponašanju i seksualnom funkcioniranju.

U laboratorijskim uvjetima sterilni su mužjaci i dalje proizvodili sjemenu tekućinu, a ženke su se s njima parile kao i obično. Nakon parenja ženka malaričnog komarca prolazi kroz određene fiziološke promjene, a zatim polaže jajašca. Unatoč tomu što se iz tih jajašaca nije ništa izleglo, ženke nisu tražile novog mužjaka niti su se parile drugi put.