Možda je na prvi pogled misteriozna, no čim zakoračite u Tursku dogodit će se ljubav. Ova zemlja nudi puno više od sapunica i mesa na štapu!Od sedam kontinenata na svijetu, stanovnici Istanbula imaju privilegiju živjeti u čak dva - Europi i Aziji. No, zna se da je ogledalo naroda njihova gastronomija .
Baš zato, u istraživanje je brže bolje krenuo naš omiljeni dalmatinski kuhar Ivan Pažanin . A kakav bi Ivan bio Dalmatinac da nije prvo krenuo u ribe!
(FOTO:Tomislav Miletic/PIXSELL)
No, zna se što je prva asocijacija na Tursku - turska kava . Tu je nastupio Hakan Baykara , turistički vodič koji je Ivanu dao nekoliko korisnih savjeta kada je o kavi riječ.
"Turska kava se ne radi s vrućom vodom već s vodom sobne temperature, a tek onda se lončić stavlja na vatru", kaže Hakan.
"Turska kava je dosta snažna. Svako jutro za doručkom pijemo čaj, ali kada u svom domu imamo goste prvo ih ponudimo kavom. Turska kava je naša tradicija, a zapravo je kava svojedbno dolazila iz arapskih zemalja, tj. iz Jemena. Kada u kafiću dugo čekate kavu, pitate se dolazi li iz Jemena. To je naša turska šala, našalio se turistički vodič.
Ali zato nije šala da u Istanbulu možete doručkovati u Europi, a ručati u Aziji.
Upitali smo Ivana je li bolja turska ili hrvatska kuhinja: "Meni je normalno bolja moja spiza, kakva god da je, pa šta god ljudi da kažu", odlučio je Ivan.
"Turci konstantno kemijaju s hranom, ja bi to tako nazvao, tu im je izvor svega. Trgovci su i to im je u krvi", dodao je poznati hrvatski kuhar.
Spoj istoka i zapada i kada se zbroji koliko je samo plemena, naroda i carstva prošlo ovim putem, ne čudi tolika gastronomska raznolikost .Turska kuhinja je zapravo naslijeđe moćnog otomanskog carstva i ovdje se ne vrti svijet oko bureka i baklave.
Zato se naš Pažanin primio pregače!