Ostalo

Upoznajte ljude koji svojim djelima pomiču granice!

Junaci ove priče pomiču granice, a devetogodišnji alpinist i francuski policajci samo su neki među njima.

RTL
02.01.2014 18:15

Da naporan trud itekako urodi plodom, zna devetogodišnji rekorder Tyler Armstrong . Tyler je najmlađa osoba na svijetu koja se popela na najviši južnoamerički planinski vrh Aconcagua. Osvojio ga je na sam Božić.

"Ponekad je bilo stvarno strašno, jer je bilo dosta leda i vode koja se slijevala okolo", rekao je Tyler.

Tyler se na vrh popeo s tatom Kevinom , koji ga nije ispuštao iz vida. Neodoljivi klinac, ističe, sve uspjehe duguje zavidnoj motivaciji: naime, Tyler želi pronaći lijek za mišićnu bolest Duchenne.

Inspiriran dječacima koji boluju od te bolesti, želi za svaki korak po planinama zaraditi po jedan dolar. "Želim da se jednog dana dječaci koji imaju Duchenne mogu penjati sa mnom", kaže mali Tyler.

S osam godina je osvojio Kilimandžaro, sada Aconcagua, stoga je budućnost za Tylera itekako obećavajuća - nebo je ovom malenom Amerikancu uistinu granica!

A Tylerovi vršnjaci u Meksiku ne idu nebu pod oblake već čekaju da s njih siđu Tri kralja. Naime, malenim Meksikancima oni su poput našeg Svetog Nikole i zato im, prema tradicionalnim običajima, sumanuto pišu pisma sa željama koje su, i na drugom kraju planete, posve jednaka.

Dok se u Meksiku najmlađi vesele poklonima, u Francuskoj oni odrasli pokušavaju stati na kraj vožnji pod utjecajem alkohola. Francuska policija, insprirana pretjeranim tulumarenjem na Novu godinu, odlučila je trijezne vozače nagraditi bonom za gorivo u vrijednosti 20 eura!

"Nije nam cilj nagraditi ljude koji se ponašaju normalno, a to je da ne konzumiraju alkohol dok voze. Cilj je nagraditi one koji su odlučili ništa ne piti i još voziti prijatelje koji su popili koju čašicu previše", kaže policajac Emmanuel Dupuis .

Zaradili su koji dolar i mladi Amerikanci koji prodaju svoje tijelo. Ne onako prostitucije radi, već zbog pukog znanja. Naime, pojavio se novi trend u kojem mladi i preko glave zaduženi studenti mole investitore da im plate preskupi studij. Zauzvrat im nude deset posto svojih budućih primanja. Primjerice, Ify Walker želi prikupiti 30 tisuća dolara koji bi, čim pronađe posao otplatila kroz deset godina.

"Moj suprug i ja smo oboje završili pravni fakultet, ali smo imali i više od 200 tisuća dolara dugova od zajmova. Želimo ubrzati potencijal mladih, i to želimo odmah, zašto bi čekali deset godina da damo najbolje od sebe društvu?", kaže Ify.

Budući da Amerika možda i jest zemlja znanja, ova neobična metoda investiranja ondje bi mogla i zaživjeti. Kod nas je pak studij ne košta ništa, ali na žalost niti ne donosi puno.