Luja iz Zagreba i Gegu iz Zadra veže posebna i nesebična pseća priča.
"Gego ima pet godina i prije jedno godinu dana iz jednog veselog i vedrog psića dogodilo se da on jednostavno više nije bio to. Mi smo ga vodili kod veterinara da vidimo što se događa s njim, međutim, sve je upućivalo da su ustanovili da ima autoimunološku anemiju. U tom je jedina solucija da se Gegi spasi život postojala mogućnost transfuzije. U tom trenutku uskočio je Luj iz azila Dumovec i spasio Gegu", ispričala je Mirjana Maraš.
Napušteno siroče Luj pojma nije imao kakvu frku prolazi mali Gego.
"Kad su nam javili da moramo naći donora, mi smo stvarno pokrenuli lavinu naših prijatelja koji su iz Zagreba, ipak smo mi iz Zadra morali donijeti krv u Zagreb, nismo znali na koji način ni kako", rekla je Mirjana.
"Uvjeti koje životinja mora ispunjavati su da mora biti stariji od godinu dana, mora biti mlađi od osam godina, mora biti tjelesne težine preko 25 kg, ako se radi o kuji, mora biti kastrirana. Jedan bitan preduvjet je da životinja ne bi smjela nikad preboljeti piroplazmozu. I zadnja, ali ne manje bitna stvar, životinja mora biti mirnijeg temperamenta jer ako je divlja, nećete ništa moći napraviti", objasnio je veterinar Branimir Rebselj .
Upravo ove karakteristike imao je neustrašivi Luj, hrvatski pseći rekorder u darivanju krvi koji je to učinio čak 10 puta. Iako je vratio snagu u mnoge bolesne šapice, a samim time i sreću u brojne domove, ovaj mali heroj svoj topli dom nije imao sve do nedavno.
"3 dana slušate na radiju. Javio sam se ja i neki lik iz Splita, to je tragedija, 500 tisuća domova imamo u Hrvatskoj, da nitko nije htio udomiti psa. Mislim da smo si on i ja kliknuli na prvu, ušulja mi se u krevet preko noći, ali ne dok sam ja budan, dok čitam nego kad je svjestan da sam zaspao, i namjesti se pored mene ili jako blizu mene, već je to napravio prvu noć", ispričao je Lujev udomitelj Alexander Schoh .
"Baš sam sretna što je Luj u novoj obitelji, ali kad smo imali susret s Lujom, meni je srce bilo veliko kao kuća, baš sam sretna, imam osjećaj kao da mu je brat", dodala je Mirjana.
Mnogi vlasnici pasa još uvijek nisu upoznati s mogućnošću darivanja krvi. Transfuzija je u potpunosti bezopasna, a s obzirom na to da u Hrvatskoj još uvijek ne postoje banke krvi za kućne ljubimce, u potrebitom bi trenutku možda mogla spasiti život upravo vašem ljubimcu.
"Ovim putem bi htio apelirati na ljude, vlasnike pasa koji udovoljavaju ovim kriterijima za donora da se ne boje, da budu na raspolaganju onima koji će ih trebati. Njihovim psima se neće ništa dogoditi, nema nikakve trajne posljedice, a stvarno može spasiti život nekom drugom psu", kazao je Rebselj.
Pravi pseći happy end. Luj je spasio život Gegi, a obitelj Schoch Luja je spasila iz azila.
Ovaj četveronožni heroj uistinu je zaslužio svu sreću ovog svijeta, da svoj pseći život proživi ispunjeno i dostojanstveno. Njima je za sreću ionako potrebno vrlo malo, a zahvalnost koju ćete dobiti zauzvrat naprosto je neprocjenjiva.