Amerikanci koji žive na većim nadmorskim visinama gdje je zrak rjeđi imaju veće izglede da ne budu pretili od onih koji žive u nizinama, pokazalo je američko istraživanje.
Koristeći podatke više od 400 tisuća osoba, znanstvenici su utvrdili da ljudi koji žive najbliže razini mora imaju četiri do pet puta veće izglede da budu pretili u odnosu na one koji žive na većim nadmorskim visinama, primjerice u Coloradu.
"Bio sam iznenađen razmjerima učinka nadmorske visine", kazao je voditelj istraživanja Jameson Voss iz sveučilišta za zdravstvene znanosti u Bethesdi u Marylandu. Rezultati su objavljeni u časopisu International Journal of Obesity. "Nisam očekivao takav čvrsti obrazac koji nam je proizašao iz istraživanja".
Prema Američkom centru za kontrolu i prevenciju bolesti, oko 36 posto odraslih Amerikanaca je pretilo. Više je pretilih u južnim državama, a najmanje na zapadu zemlje u saveznim državama Nevadi i Coloradu.
Razlozi tih razlika nisu poznati, kazao je Voss no jedno moguće objašnjenje je da različite nadmorske visine različito utječu na apetit i potrošnju kalorija.
Istraživanjem je utvrđeno da je 236 osoba koje su živjele na najvišoj nadmorskoj visini od oko tri tisuće metara pušilo manje, jelo zdravije i vježbalo više.
Utvrđeno je da su oni koji su živjeli na razini mora imali prosječni indeks tjelesne mase 26,6 dok su oni koji su živjeli na najvišim nadmorskim visinama imali prosječni indeks 24,2. Utvrdili su da je rizik pretilosti padao za svakih 200 metara nadmorske visine.
Profesorica antropologije Cynthia Beall sa Case Western Reserve sveučilišta kazala je kako je uobičajeno da putnici na višim nadmorskim visinama troše više kalorija prvih nekoliko tjedana.