PARIZ - Žene koje prestanu pušiti prije 40. godine života mogu se nadati da će živjeti devet godina dulje od onih koje nastavljaju pušiti, premda je očekivana životna dob u bivših pušačica ipak niža nego u onih koje nikada nisu pušile, po studiji objavljenoj u subotu.
Studijom, objavljenom u britanskom medicinskom časopisu Lancetu, obuhvaćeno je 1,2 milijuna Britanki koje su bile praćene između 1996. i 2011.
Žene u dobi od 50 do 65 godina odgovarale su na pitanja o načinu života i o njihovu zdravstvenom stanju u razmacima od tri godine. 20 posto sudionica bile su pušačice, 28 posto bivše pušačice a preostalih 52 posto nije nikada pušilo.
Rezultati su pokazali da pušačice u prosjeku žive 11 godina kraće od onih koje nikada nisu pušile, pri čemu je kod pušačica rizik od smrti prije 70. godine 24 posto veći, a kod nepušačica je 9 posto.
No britanski znanstvenici napose su htjeli utvrditi što se dogodilo sa ženama koje su prestale pušiti u različitim razdobljima života.
Tako su otkrili da prestankom pušenja prije 40. žene mogu dobiti još 9 godina života, pa i 10 ako prestanu prije 35.
"To ipak ne znači da žene slobodno mogu pušiti do 40. i onda prestati, jer još desetljećima imaju stopu smrtnosti veću od 20 posto nego one koje nikada nisu pušile", ističe se u studiji.
Prerana smrt kod pušačica uglavnom je povezana s rakom pluća i kroničnim plućnim bolestima te sa srčanožilnim bolestima.
Rizik od prerane smrti povećava se ovisno o broju popušenih cigareta na dan i o dobi kada žena počne pušiti, jer one koje počnu prije 15. najviše su izložene riziku, napose od raka pluća.