Žene - protestirale su, borile se i marširale kako bi ostvarile osnovna prava, kako bi postale ravnopravne u muškom svijetu. Generacija koja nam je još u 19. stoljeću dala šansu, koju dan danas pokušavamo zgrabiti. No, zbog jedne bismo se stvari pred njima, kao nasljednice, trebale sramiti - borbu za ravnopravnost zna zasjeniti međusobna borba žena.
Zašto smo jedna drugoj često najveće neprijateljice?
"Uči ih se i podržava ih se kada su prijateljski nastrojene, kada su usmjerene na grupu i prilagodljive, dok kod muškaraca, oni mogu pokazati agresivnost i direktne oblike agresije.Potiskivanje zdravog natjecanja između dvije žene može se kasnije manifestirati kroz zavist i želju da ta druga žena ne uspije", kaže psihologinja Ida Tadej .
Zavist i ljubomora - niz je primjera.
"Od jedne poslodavke muž imao je aferu prije nekoliko godina s jednom zaposlenicom
i onda je ona kasnije sve osobe koje su došle na to radno mjesto, radile u tom kolektivu, zatrpavala obavezama, koje je bilo nemoguće u određenom vremenskom periodu ostvariti", ispričala je Dijana Ljubanović iz Udruge B.a.B.e.
"Istraživanje kaže da atraktivnije žene često doživljavaju veću hostilnost od drugih žena i manju podršku", kaže psihologinja Tadej.
Istraživanja potvrđuju kako problema u međusobnoj poslovnoj suradnji žena itekako ima.
"Ukoliko žene dođu do uspjeha, njihov uspjeh se uvijek propituje - kako je došlo do toga, što su one to napravile. I one su zapravo postigle uspjeh ne zato što nije bilo diskriminacije, nego unatoč diskriminaciji. I zato što one znaju da su puno više truda uložile, više nego muškarci, teško da će onda one dodatnu energiju rasipati da pomažu nekoj drugoj", kaže Ljubanović.
No onda ne bi trebale niti odmoći kao što je to bio slučaj kada je u Europskom parlamentu trebalo izglasati da žene ne mogu dobiti otkaz za vrijeme rodiljnog dopusta i da im se plaće izjednače s plaćama muškaraca.
"Kolegice u Europskom parlamentu su se ipak povinovale tom patrijahalnom načinu razmišljanja. Najbrojniji su Pučani, dakle, konzervativna opcija, i muškarci i žene koji su sjedili u njihovim redovima uhvatili su se za ideju da nema potrebe da se bilo što mijenja", rekla je Ljubanović.
Zato treba mijenjati razmišljanja žena o sebi samima, suzdržati se od podmetanja i ući u ring ne kako bi se međusobno potukle, već kako bi potukle predrasude i doista bile ravnopravne, jer to smo zaslužile.