Nakon više od desetljeća bušenja debele ledene kore Rusija je prošle godine probila antarktički led i uzela uzorke vode iz ogromnog jezera koje netaknuto leži ispod leda najmanje 14 milijuna godina .
Znanstvenici kažu da ledena, mračna prostranstva jezera Vostok smještena oko 3.700 metara ispod leda mogu pružiti uvid u to kako je planet izgledao prije ledenog doba kao i ideje o tomu kakvi su oblici života mogući na drugim planetima.
"Nakon isključenja svih poznatih kontaminirajućih utjecaja, bakterijska DNK koja je pronađena ne odgovara nijednoj poznatoj vrsti u svijetu", kazao je za RIA-u Sergej Bulat s Instituta za nuklearnu fiziku u Sankt Peterburgu.
"Da je pronađena na Marsu bez ikakvih bismo dvojbi zaključili da život na Marsu postoji. No, ovo je DNK sa Zemlje", kazao je. "Ovo je oblik života koji do sada nije bio poznat i nije nigdje katalogiziran".
"Kad smo pokušali identificirati DNK, on nije odgovarao nijednoj poznatoj vrsti. Sličnost je u najboljem slučaju bila najviše 86 posto", kazao je Bulat. On je dodao kako se smatra da svako preklapanje DNK manje od 90 posto znači da se radi o novootkrivenim formama života.