Ostalo

Životna priča legende: Bio je nesuđeni inženjer, zvali su ga 'Guma', a buntovni duh pratio ga je do kraja

Prve profesionalne uloge realizirao je u zagrebačkom kazalištu Komedija gdje je "zaradio" nadimak "Guma" zbog svoje vitkosti i gipkosti

L.K.
21.10.2021 13:06

Odlazak Žarka Potočnjaka rastužio je cijelu našu glumačku scenu, ali i javnost koja ga je obožavala.

Publika ga je voljela na kazališnim daskama pozornici i ekranu podjednako. "Dugamračnanoć", "Glembajevi", "Vukovar se vraća kući", "Trešeta", samo su neki od naslova domaćih serija i filmovau kojima se proslavio. Isto tako, posuđivao je glas za mnogobrojne animirane filmove.

Žarko Potočnjak

(FOTO: Dusko Jaramaz/PIXSELL)


Privatni život

Žarko Potočnjak se rodio3. veljače 1946. godine u Pakracu. Za sebe jegovorio kako je u dječjoj dobi biorazmažen, što je bila majčina "krivnja" jer je bio jedinac.

Za vrijeme studiranja je bio boem i avangardist. Bio je među prvima koji su nosili traperice, bijele košulje i tregere u to doba.

Jedna godina u njegovom životu mu je bila posebno sretna. Oženio je glumicu Asju Jovanović 1983. godine, a svega nekoliko mjeseci poslije dobili su kći Mirnu . Nažalost, Asja i Žarko su se razveli 2002. godine.

Deset godina kasnije, 2012. godine, započeo je vezu s15 godina mlađom Višnjom Pešić . U toj ljubavnoj vezi proveo je svoje posljednje godine, tijekom kojih se ostvario i u ulozi djeda. Ove godine je postao i djed po drugi put i to samo pet dana nakon svog rođendana, a tada je otkrio i da bi volio dobiti unučicu. Zbog zdravstvenih problema i pandemije koronavirusa, upoznavanje unuka morao je odgoditi, a dugo vremena nije vidio ni svog unučića Viktora. Morao se čuvati opakog virusa.


Zdravstveni problemi

Njegovo zdravstveno stanje pogoršalo se, naime,prije dvije godine je saznao da boluje odkronično opstruktivne bolesti pluća. Nevolja je to koja je stigla skoro dva desetljeća nakon što mu je operiran karcinom pluća.

Žarko Potočnjak

Jednom je prilikom rekao: "Ostao sam bez riječi kada sam shvatio da nešto opet nije u redu sa mnom. Naime, prije 19 godina na Jordanovcu sam operirao karcinom pluća, uspješno se izliječio, da bi mi prije dvije godine liječnici rekli da bolujem od kronično opstruktivne bolesti pluća, odnosno KOPB-a". Iako je teško bolovao, s dijagnozom se nosio hrabro i s puno duha. (FOTO: Luka Stanzl/PIXSELL)


Profesionalna karijera

Vrlo brzo je shvatio kako je gluma njegov životni poziv pa je već u osnovnoj školi nastupao na raznim školskim predstavama. No, njegova druga ljubav je bila brodogradnja zbog čega ju je počeo studirati, ali se na fakultetu zadržao svega pet mjeseci. Zov scene bio je jači, a na prvu priliku nije trebao dugo čekati.

Svoju prvu ulogu je dobio kao 20-godišnjak i to u televizijskom filmu "Prikupljanje hrabrosti" kojeg je režirao Eduard Galić . Tada je Galić tražio plavokog mladića i tako je došao do Potočnjaka.

Prve je profesionalne uloge realiziraou zagrebačkom kazalištu Komedija gdje je "zaradio" nadimak "Guma" zbog svoje vitkosti i gipkosti. Uz takvu fizionomiju, nije mu bio problem izvesti doslovno sve što su tražili od njega.

Pročitajte još
Dirljivi oproštaji kolega: 'Žarka ću pamtiti po nevjerojatnoj energiji i strahovitoj volji za životom....

Nakon kazališta Komedija, prešao je u Gavellu, gdje je, prema njegovim riječima, proveonajbolje godine života.

S obzirom na to da su Potočnjak i njegovi kolege s Akademijebili nezadovoljni hrvatskim kazalištem u to vrijeme, napravili su radikalan preokret 1973. godine. Iznajmili su stanu Vlaškoj 38 gdje su osnovali Rinoceros. Nakon što su zidove stana prebojili u tamno crvenu, ondje su održali prvu predstavu"Pričaj mi o Augusti". Riječ je o drami LukePaljetka .

U takvoj formaciji nastavili su s djelovanjem i učinili veliki iskorak za kazalište. Uz sve ljetne turneje koje su odradili, nisu više mogli pratiti takav tempo pa su na kraju Potočnjak i ZlatkoVitez , koji je isto bio dio Rinocerosa, osnovaliGlumačku družinu Histrion. Tada su se u potpunostiposvetili temeljimastarog kazališta koje datira još iz srednjeg vijeka. Zahvaljujući njihovom Histrionu, "donijeli" su kazališne predstave i u manja hrvatska mjesta.

Žarko Potočnjak

(FOTO:Marko Prpic/PIXSELL)

Ubrzo nakon tog hrabrog poteza, samo su se počele nizati ulogeza ulogom. Glumio u filmovima kao što su:

- "Izbavitelj" (1976.)

- "Živi bili pa vidjeli" (1979.)

- "Večernja zvona" (1986.)

- "Glembajevi" (1988.)

- "Ljeto za sjećanje" (1990.)

- "Novogodišnja pljačka" (1997.)

- "Srce nije u modi" (2000.)

- "Duga mračna noć" (2004.)

- "Libertas" (2006.)

- "Pjevajte nešto ljubavno" (2007.)

Sa sigurnošću se može tvrditi kako je Potočnjak svojim glumačkim radom obilježio cijelu eru hrvatskih filmova. S druge strane, osim u filmovima, pojavio se u televizijskimserijama poput:

- "Smogovci" (1982.-1986.)

- "Lažeš Melita" (1984.)

- "Bitange i princeze" (2005.)

- "Nad lipom 35" (2006.)

- "Najbolje godine" (2009.)


Prestanak bavljenja glumom

Ipak, ove godine je donio neopozivu odluku u kojoj je istaknuo kako se prestaje baviti glumom, neovisno je li riječ o televiziji ili kazalištu. Bila je to njegova želja za 75. rođendan.Navodno su ga mlađe generacije glumaca u tolikoj mjeri razljutile da je odlučio napustiti profesiju koju je obožavao cijeli život.

"Ova sadašnja stasala generacija ne može pronaći formu kojom bi se probila do publike, ne zna se probijati kroz katastrofične situacije, vršiti svoje umjetničko poslanje - objavljivati svijetu svoje viđenje teškoća kroz koje prolazi", ispričao je za 24sata u siječnju ove godine.


Potočnjakova glumačka postignuća

U mirovinu je, dakako, otišao i više nego zasluženo. Tijekom niza aktivnih i zaposlenih desetljeća, Potošnjak je osvojiobrojnenagradeza životno djelo, među kojima su:

- "Nagrada hrvatskog glumišta"

- "Nagrada na susretima hrvatskih kazališta"

- "Marul"

- "Zlatni osmijeh"

- "Dubravko Dujšin"

- "Dani komedije"