Ostalo

Najdeblji smo u Europi: 'U Hrvatskoj je svako treće dijete prekomjerno teško'

Unatoč jednostavnim rješenjima ovog problema, zadnjih 15 godina se bilježi sve veći broj pretilih učenika u osnovnim školama

Ana Zgrebec
07.05.2022 20:30

U Opatiji je održan 8. kongres o debljini na kojem je više od 300 stručnjaka raspravljalo o jednom od najvećih problema današnjice. Naime, Hrvati imaju najdeblje stanovništvo u Europskoj uniji, a što učiniti kako bi se prekinuo ovaj trend.

Plaže, more i priroda nisu jedino što spaja Maltu i Hrvatsku. Ove dvije države imaju i najdeblju populaciju u Europskoj uniji. Više od 65 posto odraslog stanovništva ima višak kilograma, pretežno su to muškarci, ali ne zaostaju ni dame. O ovom problemu raspravljalo je oko 300 sudionika na 8. Kongresu o debljini u Opatiji.

"Debljina je jedno od pitanja u kojem je Hrvatska na vrhu. Najveći problem su danas debela djeca. U Hrvatskoj svako treće dijete, odnosno 35 posto u dobi od 8 i 9 godina je prekomjerno teško ili debelo", pojasnio je predsjednik Hrvatskog društva za debljinu Davor Štimac .

Porazan je podatak da 66 posto djece ne jede voće, a njih 79 posto izbjegava povrće. Naime, više od 34 posto djece izabrati će prije slatkiše, a 37 posto svakodnevno ispija zašećerene sokove.

Unatoč tome što se problem učeničke debljine prati zadnjih 15 godina u osnovnim školama sve više učenika je pretilo. No, rješenja su jednostavna.

"Moramo se više kretati, moramo manje i zdravije jesti. Moramo utjecati od najranije dobi od vrtićke dobi na naše mlade, odgojem i promjenama ponašanja u samim obiteljima i odnosom prema životnim navikama. Na kongresu je bilo govora i o tome da danas postoje lijekovi i druge metode pomoću kojih možemo mršavjeti. Krajnje rješenje je kirurgija, ali pokušavamo je izbjegavati", poručio je predsjednik Hrvatskog društva za debljinu Davor Štimac .

Stoga, uz pravilnu prehranu, kretanje i volju - zagarantiran je gubitak kilograma. A s vitkom linijom smanjuje se i rizik od raznih bolesti te se produlje život i do sedam godina!