Ostalo

Sanacija iščašenog ramena

Rame je najpokretljiviji zglob u ljudskom tijelu jer je rameni obruč građen od ukupno četiri kosti: lopatice, nadlaktične, ključne i prsne kosti. Zbog takve građe i velike pokretljivosti od svih zglobova u našem tijelu rame je najčešće podložno dislokaciji. Pod pojmom iščašenje smatra se potpuno odvajanje zglobnih kosti koje se vežu u zglobu.

Press
28.03.2017 16:29

Dislokacija , luksacija ili iščašenje ramena često nastaje kad se ruka naglo i snažno povuče prema nazad, pa su mišići nespremni na akciju ili je sila vučenja prevelika. Rame može biti dislocirano prema naprijed, nazad i dolje. Dislocirano rame može izazvati vrlo jaku bol, koju pojačava mišićni spazam tj. grč. Uz bol se pojavljuju i oticanje i slabost ruke. Zbog dislokacije često dolazi do oštećenja ligamenata i tetiva koje pojačavaju zglob, ozljede zglobne čahure i rjeđe ozljede živaca. Dislokacija se najčešće dijagnosticira fizičkim pregledom, a rendgen se koristi samo kao potvrda dijagnoze i da bi se vidjelo postoji li fraktura vezana za dislokaciju.

Dislokacija se tretira reponiranjem, vraćanjem na mjesto glave nadlaktične kosti u zglobno ležište. Nakon toga se ruka imobilizira na nekoliko tjedana. Preporuča se upotreba leda tri do četiri puta dnevno na bolno mjesto. Nakon što se bol i oteklina stave pod kontrolu, pacijent se uključuje u program rehabilitacije koji se sastoji od vježbi za povratak prijašnjeg opsega pokreta i snaženja mišića kako bi se spriječile buduće dislokacije.

Kako izgleda i zvuči namještanje nadlaktične kosti u zglobno ležište pogledajte u večerašnjoj dramatičnoj epizodi KBC serijala u 19:15 na RTL-u!