Otitis externa ili plivačko uho , infekcija je vanjskog zvukovoda u ušnom kanalu koju uzrokuju razne bakterije ili gljivice. Iako je infekcija moguća tijekom cijele godine, ljeti valja biti na oprezu, pogotovo ako se kupate u bazenu ili vodama stajaćicama gdje je prisustvo bakterija i gljivica znatno veće nego u moru. Voda nije jedini razlog upale uha, jer potaknuti je može bilo kakvo oštećenje tkiva unutar ušnog kanala kao što su izrazito suha koža ili ekcem te češanje ušnog kanala. Neprecizno i grubo čišćenje ušiju štapićima može pogurnuti cerumen , prirodni vosak koji štiti uho i tako uzrokovati cerumenski čep koji je glavni krivac za zadržavanje vode u uhu. Iako se na prvu čini kao dobra zaštita od upale, nikako ne stavljajte čepiće, bilo vatene ili spužvaste, za vrijeme kupanja. Oni će pogurati cerumen dublje u uho, a neće spriječiti ulazak vode u ušni kanal. Štoviše, povećat će mogućnost stvaranja ugruška i zadržavanja vode u uhu. Važno je naglasiti kako upala vanjskog uha nije zarazna. Ako osjetite bol u uhu svakako se obratite liječniku koji će vam prepisati potrebnu terapiju.
Nakon kupanja u bazenu, slatkoj ili slanoj vodi, vodite brigu o tome da uvijek pri izlasku iz vode nagnete glavu i dobro protresete uši kako bi višak vode izašao te uši lagano prebrišite suhim ručnikom.
Koliko je upala ozbiljna i kako će naši liječnici riješiti istu pogledajte u večerašnjoj epizodi KBC serijala u 19:15 na RTL-u!