Ostalo

Savjeti za pravilnu prehranu: Na što trebamo paziti kad kupujemo smrznute namirnice, a na što kad...

Uz malo truda, čak i male promjene mogu značiti napredak za pravilniju ishranu.

RTL.hr
07.11.2021 08:37
Pročitajte još
Idete li u kupovinu namirnica? Provjerite imate li na popisu ovih top 60 zdravih namirnica!

Pravilna ishrana obično počinje z dravim i svježim namirnicama , iako možda nismo uvijek u mogućnosti imati pristup ili vremena za odlazak do dućana ili tržnice. Neka vam ovih 7 savjeta posluži kao mali podsjetnik na faktore koji utječu na našu pravilnu ishranu.


1. Izbjegavajte prženu hranu

Svi volimo jesti prženu hranu, no to često dođe s neželjenim posljedicama za naše zdravlje. Pržimo li povrće ono gubi važne vitamine poput betakarotena, vitamina E i K. Pržimo li meso, natopi se u ulju koje nije dobro za naš kolesterol i masnoće u krvi. Umjesto pomfrija, radije skuhajte krumpir. Umjesto pečenog jajeta radije odaberite kuhano jaje.

Savjet: Pržite hranu radije u woku gdje treba mnogo manje ulja.


2. Ne kuhajte predugo povrće

U pravilu, povrće je bolje jesti sirovo ili da je opareno tek toliko da ostane još hrskavo. Što više koristimo vode za kuhanje, to se više vitamina i minerala može izgubiti kuhanjem.

Savjet: Kuhajte na pari ili u mikrovalnoj.


3. Dnevni unos vode je bitan

Budući da se naše tijelo sastoji od skoro 75 % vode, bitno je da svakodnevno pijemo mnogo tekućine, i to 1,5-2 litre vode na dan. Gubitak vode i dehidracija mogu značiti smrt.

Savjet: Ponesite sa sobom uvijek bocu vode, jer nikad ne znate kad će vam zatrebati!


4. Smrznuta hrana, da, ali bez dodataka

Smrznuta hrana je dobar izbor ukoliko nemamo pristup svježim namirnicama, no izbjegnite pakiranja u kojima se nalaze dodaci maslaca, vrhnja i drugih masnoća. Kao i gotova jela poput pizze, lazanja ili paniranih namirnica.

Savjet: Umjesto kupljene smrznute hrane, radije kupite svježe namirnice i sami ih smrznite.


5. Birajte komade mesa s manje masnoće

Kada pečemo masno meso, na toplini se stvaraju heterociklički aromatični amini (HAA) što zapravo spada pod karcinogene tvari. Isto tako mogu se naći i u dimu kao što je policiklički aromatski ugljikovodik. Jedete li perad, nemojte jesti kožicu.

Savjet: Izbjegavajte direktan plamen ili pečenje na ugljenu.


6. Izbjegavajte jesti sirovo jaje

Sirovo jaje, baš kao i sirovo meso može u sebi imati opasnu bakteriju Salmonelu što je vrlo opasno za naše zdravlje. Namirnice životinjskog podrijetla nikada nemojte jesti sirove, osim iz provjerenog izvora. Osim toga, naša probava lakše probavlja kuhano, nego sirovo jaje!

Savjet: Ako vam je bitan unos proteina i hranjivih tvari, radije odaberite neku drugu namirnicu poput pilećih prsa ili dodatke ishrani.


7. Izbjegavajte procesuiranu hranu

Danas je gotovo normalno da više jedemo procesuiranu nego svježu hranu, zbog mogućnosti i izbora, no pokušajte izbaciti procesuirane namirnice poput salame, paštete, umaka, slatkiša itd.

Savjet: Umjesto mliječne čokolade, radije pojedite komadić crne čokolade. Umjesto slanih grickalica, uzmite orašaste plodove. Umjesto salame, radije neko sasušeno meso.