Raž je žitarica koja je uz pšenicu veoma poznata krušarica, ali se ne koristi u toliko velikim količinama kao ona. Najzdraviji su dio njezine klice koje su odličan izvor minerala i vitamina, kao i sastojaka koji utječu na povećanje postotka željeza u krvi.
(FOTO: Pexels)
Iako se raž najčešće koristi u proizvodnji raznih peciva, kolača i raženog kruha, on je odličan i u nastajanju raženih pahuljica, odličnih za zdravi doručak. Raženo brašno može se koristiti i u pripremu pizza i palačinka, a mnogi ga vole koristiti jer sadrži manje glutena od pšeničnog.
Nutritivne vrijednosti na 100 grama namirnice
Nutrijent Količina
Energetska vrijednost 1378 kJ / 326 kcal
Ugljikohidrati 59,6 (Šećeri 0,6 g)
Proteini 11,4 g
Masti 1,8 g ( Zasićene 0,3 g )
Vlakna 13,3 g
Sol 0,02 g
Ako vas zanima kako pripremiti raženi kruh, pročitajte recept u nastavku.
Raženi kruh
Za pripremu vam je potrebno:
- 500 g raženog brašna
- 250 g pšeničnog brašna
- 40 g kvasca
- 500 ml mlake vode
- 1 žličica soli
- 1 žlica ulja
- pola žličice smeđeg šećera
- 1 jaje
- 2 žlice mlijeka
U posudi najprije razmrvite kvasac, dodajte malo šećera, mlake vode i brašna, sve izmiješajte pa ostavite desetak minuta. U drugoj posudi pomiješajte raženo i pšenično prašno pa dodajte sol i smeđi šećer. U sredini napravite udubinu te ubacite kvasac i ulje, miješajte i dodajte mlaku vodu.
Sada tijesto istresite na plohu koju ste pobrašnili te ga mijesite dok ne dobijete kompaktnu i glatku smjesu. Napravite od njega kuglu pa ga vratite u zdjelu i ostavite da se diže dva sata.
Sada tijesto ponovno premijesite, napravite kuglu i ponovno ostavite još tridesetak minuta da stoji. Sada ga ubacite u pećnicu prethodno zagrijanu na 190 stupnjeva oko sat vremena. Svakih 20 minuta kruh premazujte mlijekom i razmućenim jajetom.
Raž je iznimno zdrava žitarica, a možete je u svoju prehranu ukomponirati na mnogo načina.