Cink obično dolazi u kombinaciji s magnezijem i kalcijem što nije slučajno. Ovaj trio je moćna kombinacija za naš organizam i njegovo bolje funkcioniranje.
Što je to cink?
Cink je mineral, kojeg osim u određenoj hrani možemo pronaći u kovinama s obzirom da je odličan vodič električne struje (primjerice, u limovima, cijevima, žicama itd.). Za naše tijelo je ključan jer se nalazi u našim kostima, mišićima, tkivima, organima i tjelesnim tekućinama.
Prema preporuci stručnjaka, žene bi trebale unositi 8 mg cinka na dan, dok muškarci 11 mg"
Zašto je cink bitan u našoj prehrani?
- Protiv prehlade
Cink je moćan saveznik u borbi protiv gripe i prehlade te odličan u kombinaciji s vitaminom C. Osim što nam skraćuje trajanje prehlade, povoljno djeluje na naš imunološki sustav .
- Protiv osteoporoze
U kombinaciji s kalcijem i magnezijem, cink je bitan za rast i održavanje naših kostiju.
- Obnova stanica
Cink je bitan kod rasta i obnavljanja naših stanica u tijelu te ga često možemo naći u kozmetičkim proizvodima za zacjeljivanje rana. Isto tako, vrlo često se koristi u preparatima za bolji rast kose i noktiju.
- Neplodnost
S obzirom da se u prostati muškaraca nalaze veće koncentracije cinka koji je bitan za nastanak sjemena, pomanjkanje cinka može dovesti do neplodnosti. Dodavanjem cinka u prehrani može vam pomoći s regulacijom.
- Pospješuje naša osjetila
Cink je također bitan za naš osjet okusa i mirisa te kod oslabljenja preporuča se tretman pojačanom dozom u kombinaciji s drugim mineralima.
- Cink nam daje energiju
Cink ima vrlo dobar učinak kod psihičkog umora ili iscrpljenosti te ga često možete naći na popisu dodatnih preparata za davanje energije ili naš imunitet.
U kojoj hrani ima najviše cinka?
Cink ćemo najviše pronaći u mesnim namirnicama, no ima ga i u određenim morskim plodovima i biljkama. Najmanje ili skoro ništa može se naći u povrću i voću.
Za zdravi život otkrijte koja hrana je bogata cinkom !
1. Meso
Veće koncentracije cinka ćemo naći u mesu, pogotovo kao što su janjetina, govedina, svinjetina, jetra i jaja. Na 100 g govedine može doći 4.8 mg cinka što je skoro 44% vrijednosti dnevnog unosa.
2. Morski plodovi
U slučaju da niste baš za meso, morski plodovi kao što su školjke, rakovi i tuna su dobra zamjena. Najveću koncentraciju imaju kamenice, čak više od bilo kojeg mesa, i to 16 mg cinka na 100 g.
3. Cjelovite žitarice
Od žitarica obratite pažnju na integralne opcije, smeđu rižu, zob i kvinoju. Žitarice su bogat izvor proteina i vlakana te odličan saveznik za probavu.
4. Orašasti plodovi
Indijski oraščići, kikiriki i bademi su ukusan izvor cinka te preporučljiv međuobrok pogotovo kod muškaraca.
5. Mahunarke
Volite li mahunarke jesti kao varivo ili na salatu, odaberite opciju između graha, leće i slanutka. Preporučamo kakav ukusan recept s humusom!
6. Sjemenke
Sjemenke konoplje i bućine sjemenke su dobar dodatak kod jela za unos cinka. Također pinjoli koji mogu imati oko 6.5 mg cinka.
7. Mliječni proizvodi
Omiljen izvor cinka pronaći ćemo u mlijeku i mliječnim proizvodima. Jedna čaša mlijeka može nam dati 9-11% vrijednosti dnevnog unosa.
8. Povrće
U povrću ćemo naći najmanje količine cinka, no može se naći u krumpiru, gljivama, kelju i špinatu.