Ostalo

Detalji spektakularne krunidbe Elizabete II.: Na cipelama imala rubine, a kasnije je gunđala da joj je...

Dokumentarni film 'Elizabeta II.', koji odaje počast kraljičinoj 70-godišnjoj vladavini bez presedana, prepunoj uspona i padova, te daje uvid u brojne obiteljske tajne i zamršne odnose, propitkujući budućnost britanske monarhije nakon njezine smrti, na rasporedu je u nedjelju, 18. rujna od 18 sati na RTL-u. Uoči prikazivanjan dokumentarca, objavljujemo najzanimljivije priče iz života legendarne Kraljice.

A.Š.
16.09.2022 12:15

Kralj George VI. preminuo je 6. veljače 1952. godine, a tada 25-godišnja kraljica Elizabeta II. tu je vijest primila vrlo teško. Ne samo zbog smrti njezina voljenog oca, s kojim je, baš kao i njezina sestra Margaret , bila iznimno bliska, već i zbog činjenice da na sebe mora prenijeti nevjerojatno breme. Breme multimilijunskog naroda, zbog čega će patiti i njezini potomci, kao i suprug, princ Phillip . Kraljevstvo je zapalo u njezine ruke – mlade, neiskusne, ranjive, pomalo socijalno neprilagođene, budući da su princeze odrasle u dvorcu, otuđenom od vanjskog svijeta. Iako je odmah preuzela funkciju, službeno je njezina vladavina započela 6. lipnja 1953. godine, odnosno prošlo je više od godinu dana od smrti njezina oca do veličanstvene krunidbe. Ono što se događalo u londonskoj Westminsterskoj opatiji pratio je cijeli svijet jer je to bio prvi televizijski prijenos na svijetu, a snimile su ga kamere BBC-a. Tko bi rekao da se isto neće ponoviti idućih 70 godina budući da je Elizabeta II. bila najdugovječnija vladarica na svijetu. Iduća će biti ona kralja Charlesa III. koja bi se trebala održati kroz godinu dana. Njegova majka u trenutku krunidbe imala je samo 27 godina, a njen suprug princ Phillip bio je četiri godine stariji i već su bili u braku više od pet godina. Usporedbe radi, kraljičin sin sada ima 73 godine, a njegova supruga, kraljica Camilla, je dvije godine starija.


Zlatna kočija

Krunidba je bila važan događaj za svijet jer Elizabeta II. nije krunjena samo za britansku kraljicu, nego istovremeno i za kraljicu Australije, Kanade, Južne Afrike, Novog Zelanda, Cejlona i muslimanskog Pakistana. Koliko je to bio važan događaj dokazuje činjenica da su pripreme trajale 16 mjeseci, a krunidbu je pratilo 27 milijuna ljudi putem televizije, 11 milijuna putem radija, a uživo je bilo 8000 ljudi. Da je sve moralo biti vrlo službeno dokazuje i činjenica da je kralj Charles, tada četverogodišnjak, primio službenu pozivnicu u svoje ruke kako bi prisustvovao na majčinoj ceremoniji. Na dan krunidbe, kraljica je putovala u zlatnoj kočiji. No unatoč raskoši vozila, sama kraljica Elizabeta kasnije je nazvala prijevoz "užasnim" jer joj nikako nije bilo udobno.


Haljina i cipele

Kraljica Elizabeta odigrala je veliku ulogu u dizajnu haljine koju je nosila na događaju. Bijelu satensku haljinu tadašnje princeze kreirao je Sir Norman Hartnell (isti dizajner koji je napravio njezinu vjenčanicu iz 1947. godine) i uključivala je nekoliko osobnih detalja koje je sama kraljica zahtijevala - izvezeno cvijeća koje je predstavljalo Ujedinjeno Kraljevstvo, kao i zemlje iz cijelog Commonwealtha.

profimedia-0017901039.jpg

Hartnell je također ušio djetelinu s četiri lista za sreću na lijevoj strani suknje, postavljenu točno na mjesto gdje je ruka kraljice Elizabete padala tijekom ceremonije. Uz to, haljina je bila prošarana porilukom, simbolom Walesa. Kao što je Caroline de Gautaut , zamjenica nadzornika Kraljičinih umjetnina, rekla za People: "U to vrijeme, grof Marshall, koji je bio zadužen za sve u vezi s protokolima krunidbe, bio je uporan u tome da je poriluk vodeći amblem, kako bi se odala počast Walesu". Haljina je javno prikazana samo tri puta tijekom kraljičinog života, posljednji put tijekom platinastog jubileja 2022. godine. U britanskoj povijesti, to je vjerojatno jedna od najvažnijih haljina napravljenih u 20. stoljeću. Kombinacija bogatih tkanina i prekrasnih vezova doista je bila Hartnellov apsolutni potpis i jedan od važnijih statmenta njezine vladavine. Posebne su bile i cipele. Dizajnirali su ih francuski postolar Roger Vivier i britanski postolar Delman Ltd , a navodno su inspirirane katedralom u Chartresu u Francuskoj. Kraljevske potpetice bile su pozlaćene i prekrivene rubinima.

Pročitajte još
CIJELI SVIJET JE BIO NA NOGAMA: Ovako je izgledala krunidba kraljice Elizabete II.

Kruna

Kraljica je na dan krunidbe nosila dvije krune, krunu sv. Edwarda i krunu carske krune.Prema web stranici Povijesne kraljevske palače, kruna svetog Edwarda je "najvažnija i najsvetija od svih kruna" i nosi se samo u slučaju krunidbe. Izvorno napravljena za krunidbu kralja Charlesa II. 1661. godine, kruna je bila teška dva i pol kilograma i obložena poludragim kamenjem. Pri odlasku iz Westminsterske opatije, svježe okrunjena kraljica zamijenila je krunu sv. Edwarda carskom državnom krunom, koja je izrađena od zlata i ipuna dijamanata, safira, smaragda, bisera i rubina i u konačnici je nešto lakša.

profimedia-0017900496.jpg

Govor

Njezin govor je ono što se čekalo mjesecima. Imala je tremu, zahtijevala je da se ne snimaju krupni kadrovi (što se ipak dogodilo), a govor je pročitala u svom stilu - precizno, bez grešaka i previše emocija. "Iza sebe imam, ne samo tradiciju staru više od tisuću godina, već i živuću snagu i veličanstvenost Commonwealtha i Carstva; starih i novih društava; zemalja i rasa različitih u povijesti i podrijetlu, ali svi, Božjom voljom, ujedinjeni u duhu i cilju. Stoga sam siguran da ova moja krunidba, nije samo simbol moći i sjaja, već izjava naših nada za budućnost, i za godine koje su mi dane, Božjom milošću i milosrđem, na službu kao tvoja kraljica", rekla je veličanstveno. Otprilike 8000 uzvanika bilo je pozvano da osobno prisustvuje ceremoniji krunidbe, a među tim gostima bili su i suprug i sin. Iako nije okrunjen s njom, princ Philip je i dalje uživao u kraljevskom tretmanu tijekom krunidbe. Bio je odjeven u raskošnu crvenu halju obrubljenu krznom, ispod koje je nosio odoru admirala flote. Vojvoda od Edinburgha također je bio prva osoba koja je odala počast novom monarhu, svojoj supruzi, nakon nadbiskupa od Canterburyja . Princ Charles, koji je tada imao četiri godine, bio je prvi prijestolonasljednik koji je prisustvovao takvom događaju. Dobio je vlastitu rukom oslikanu pozivnicu za ceremoniju, onu koja je bila posebno dizajnirana za njega. Bila je ilustrirana britanskim stražarima koji sviraju instrumente i crtanim životinjama. "Po zapovijedi kraljice, Earl Marshal je upućen da pozove Njegovo Kraljevsko Visočanstvo princa Charlesa na krunidbu", pisalo je u unutrašnjosti. Dijete kao dijete, u trenucima je na krunidbi bio euforičan, a u drugima je pak izgledao kao da mu je dosadno.

10. Kraljica Elizabeta II i princ Filip, vojvoda od Edinburgha

Dokumentarni film 'Elizabeta II.', koji odaje počast kraljičinoj 70-godišnjoj vladavini bez presedana, prepunoj uspona i padova, te daje uvid u brojne obiteljske tajne i zamršne odnose, propitkujući budućnost britanske monarhije nakon njezine smrti, na rasporedu je u nedjelju, 18. rujna od 18 sati na RTL-u.