Ostalo

Ikone pop kulture: Koga je sve kraljica Elizabeta II. proglasila vitezima?

Dokumentarni film 'Elizabeta II.', koji odaje počast kraljičinoj 70-godišnjoj vladavini bez presedana, prepunoj uspona i padova, te daje uvid u brojne obiteljske tajne i zamršene odnose, propitkujući budućnost britanske monarhije nakon njezine smrti, na rasporedu je u nedjelju, 18. rujna od 18 sati na RTL-u. Uoči prikazivanjan dokumentarca, objavljujemo najzanimljivije priče iz života legendarne Kraljice.

L. K.
17.09.2022 16:00

Još od najmlađih dana susreli smo se pojmom viteza u bajkama i od tada ih percipiramo kao nekakve junake koji nesebično pomažu te ih krase plemenite osobine. S druge strane, vitezovi su daleko od toga i kroz povijest se o njima tako pisalo, ali zapravo su bili ništa drugo nego najniže rangirani plemići, uz barune, dok su najviše rangirani bili, dakako kralj i car. S druge strane je stajala potlačena klasa odnosno kmetovi koji us najvećim dijelom bili "obični pučani", a plemići su bili oni koji su sami sebe tako nazvali. Ipak, percepcija viteza i do današnjih dana je ostala neprimijenjenom pa ne čudi da je svi pamte kao nešto svijetlo i vrijedno divljenja.

Popis vitezova je popriličan, a mi smo vam ovom prilikom izdvojili čak deset vrlo važnih Britanaca koji su svojim radom doprinijeli napretku.


Paul McCartney

Paul McCartney

Uz Lennona, glazbenik, pjevač i tekstopisac Paul McCartney je najprepoznatljiviji član kultnog britanskog benda The Beatles. Nije čudno da su upravo zbog toga poznati i kao prva rock grupa u povijesti koja je ugošćena u Buckinghamskoj palači. Pokojna kraljica Elizabeta II. je otišla korak dalje te je Paula McCartneyja proglasila vitezom 11. ožujka 1997. godine.

Tadašnji 54-godišnjak iz Liverpoola postao je Sir Paul u Buckinghamskoj palači u središtu Londona. Obožavatelji su dočekali pred palačom, a prizor je doista podsjećao na beatlemaniju iz šezdesetih godina prošlog stoljeća. Mnoštvo obožavatelja je zaluđeno vrištalo dok je McCartney prolazio kroz vrata dvorišta palače u svojoj limuzini te ih je pozdravio podignutim palcem.


Ringo Starr

Ringo Starr

Bubnjar Beatlesa Ringo Starr također je proglašen vitezom za svoje zasluge u glazbi. Princ William je liverpulskom glazbeniku dodijelio tu titulu na ceremoniji organiziranoj u Buckinghamskoj palači."Zapravo mi puno znači. To je priznanje za stvari koje smo napravili. Bilo mi je stvarno drago prihvatiti ovo", izjavio je Star koji je priznao kako mu je ovaj put nedostajalo druženje s kolegama iz benda.


Rod Stewart

Rod Stewart i Penny Lancaster

Britanski glazbenik Rod Stewart je kroz svoju karijeru imao 10 albuma na vrhu glazbenih ljestvica te čak 31 hit u top 10 singlova u Ujedinjenom Kraljevstvu, od kojih je čak šest doseglo prvo mjesto. Isto tako, čak su i četiri Stewartova singla došla na prvo mjesto ljestvice Billboard Hot 100. Proglašen je vitezom 2016. godine za zasluge u glazbi i dobrotvorne svrhe - čisto ako se pitate zašto mu je kraljica dodijelila titulu viteza, tako da ga se od tada oslovljava kao Sir Rod Stewart.


Elton John

Elton John

Pop/rock legendu Eltona Johna , kraljica Elizabeta II. je proglasila vitezom 24. travnja 1998. godine. Inače, Sir Elton John je prvi homoseksualni glazbenik koji je javno priznao svoju seksualnu orijentaciju. Podsjećamo kako se ova glazbena legenda snažno borila protiv AIDS-a prvenstveno u LGBT zajednicama i već je više od 15 godina posvećen svojoj dobrotvornoj djelatnosti.


Mick Jagger

Mick Jagger i princeza Margaret

Godine 2003. princ Charles je frontmena The Rolling Stonesa, Micka Jaggera u Buckinghamskoj palači proglasio vitezom. "Sve je bilo prilično formalno", rekao je kratko nakon ceremonije.

Inače, šuška se kako je zbog svojevremeno vrlo bliskog odnosa s princezom Margaret pokojna kraljica odbila osobno dodijeliti počast rockeru i imenovati ga vitezom jer se pričalo kako je spavao s kraljičinom sestrom. Drugi pričaju kako je to vjerojatno zbog toga što je u jednom dijelu karijere Jagger kraljicu nazvao "glavnom vješticom".


Bono Vox

Bono Vox U2

Frontmen irskog benda U2 i borac za ljudska prava, Bono Vox , 29. ožujka 2007. godine je imenovan počasnim vitezom. Njegova viteška titula je počasna jer je pjevač Vox irski državljanin. Ovu svečanu titulu je dobio kao svojevrsno priznanje za zasluge u glazbenoj industriji i za humanitarni rad. "Ne mogu biti ponosniji", izjavio je tada pjevač U2 na ceremoniji u rezidenciji britanskog veleposlanika u Dublinu.


Bob Geldof

Sir Bob Geldof

Organizatoru Live Aida te pjevaču i tekstopiscu benda Boomtown Rats, Bobu Geldofu , pokojna kraljica Elizabeta II. je uručila viteški naslov još 10. lipnja 1986. godine. Ova čast mu je pripala zbog njegovog dobrotvornog rada. I Geldofova viteška titula je počasna jer je on, prije svega, irski državljanin. Treba dodati kako je Sir Bob Geldof vratio svoju titulu viteza u znak prosvjeda protiv rezultata referenduma Brexit. Tom je prilikom rekao kako se nikada nije toliko sramio što je Britanac kao danas.


Ravi Shankar

Ravi Shankar

Indijski glazbenik i kompozitor, najpoznatiji po sviranju sitra, Ravi Shankar je 2001. godine dobilo titulu viteza zbog vlastitog doprinosa glazbi. Ipak, pokojnog Shankara se ne može zvati "sir" jer nije britanski državljanin, već državljanin nekadašnje britanske kolonije. Podsjećamo kako je ova svečana ceremonija održana u New Delhiju 27. ožujka, gdje ga je britanski povjerenik proglasio vitezom.


Lewis Hamilton

sir Lewis Hamilton

Sedmerostruki svjetski prvak u utrkama Formule 1, Lewis Hamilton je još 2008. proglašen članom Reda Britanskog carstva (MBE), nakon osvajanja prvog naslova svjetskog prvaka. Titulu viteza Sir Lewis Hamilton je dobio zahvaljujući vlastitoj diplomatskoj službi zbog čega se pronašao među inozemnim dobitnicima, jer mu je prebivalište u Monte Carlu.


Cliff Richard

Cliff Richard

Pjevač Cliff Richard , jedan je od najprodavanijih glazbenika svih vremena u Ujedinjenom Kraljevstvu sa svojih 250 milijuna prodanih ploča. Zbog njegovog doprinosa glazbi, pokojna kraljica Elizabeta II. proglasila ga je vitezom 25. listopada 1995. godine.

Osim ljudi iz svijeta glazbe i sporta, među dobitnicima su djelatnici iz javnog sektora, zdravstva, socijalni radnici i glumci. Titule dama ili viteza zaprimaju zahvaljujući pojedinačnim postignućima i zaslugama u službi Britanije te pripadajućih joj teritorija. Inače, popis osoba kojima će se dodijeliti titula sastavlja ured britanskog premijera, a odobrava ga osoba na tronu Velike Britanije.

Dokumentarni film 'Elizabeta II.', koji odaje počast kraljičinoj 70-godišnjoj vladavini bez presedana, prepunoj uspona i padova, te daje uvid u brojne obiteljske tajne i zamršene odnose, propitkujući budućnost britanske monarhije nakon njezine smrti, na rasporedu je u nedjelju, 18. rujna od 18 sati na RTL-u. Uoči prikazivanjan dokumentarca, objavljujemo najzanimljivije priče iz života legendarne Kraljice.