Na današnji dan 1991. godine, svijet je ostao siromašniji za jednog od najvećih vokala moderne glazbe - frontmena i pjevača grupe Queen, Freddieja Mercuryja . Nastupima Queena je unio dušu sa svojom osobnošću i predivnim, ali i moćnim glasom koji je imao raspon od nevjerojatne četiri oktave. Zalizana kosa, brkovi i stalak s mikrofonom u ruci, bijela potkošulja, isprane traperice s remenom od zakovica, ostat će zapamćeni kao simbol Freddieja, Queena, rocka tog doba imnogih generacija.
Od malena ga je krasio glazbeni talent, a navodno jeznao odsvirati melodiju bilo koje pjesme na klaviru. Kao glazbenik se formirao kada je s obitelji odselio iz Zanzibara u Britaniju gdje je ubrzo pronalazio ekipe glazbenika s kojima je svirao, ali samo kratkotrajno u pojedinimbendova.
Glazbeni počeci
Ipak, stvari su se počele slagati kada je Freddie upoznao gitarista(kasnije i doktora astrofizike) Briana Maya te bubnjara Rogera Taylora .Oni su već svirali u bendu Smile, čiji je vokal otišao što je otvorilo mjesto Freddieju. Nije sve išlo glatko s basistima ovog benda jer njih nekoliko se nije ondje dugo zadržalo, sve do 1971. godine kada se sa svojom bas gitarom pojavio John Deacon . Upravo tada je službeno osnovan bend Queen, ime koje je sam Freddie smislio.
Inače, pjevač se sa svojom obitelji doselio na'Otok' kao 18-godišnjakte je počeo paralelno i studirati na Fakultet za umjetnost i grafički dizajn. Ipak, njegov dar nije se bio samo audijalan već i vizualan, a to se ponajprije da primijetiti na kostimima koje su nosili kao bend tena logu benda koji je sam dizajnirao.
(FOTO: Profimedia)
Njegov fascinantan talent se očitovao u pisanju pjesama te pjevanju, a na njega kao glazbenika je utjecala glazba iz raznih dijelova svijeta, i to ne samo popularna zapadnjačka.
Početni stihovi "Is this the real life" naježe čak i one koje ne slušaju Queen jer znaju koje će ih sve emocije prožimati dok slušaju ovo remek djelo. Freddie je postepeno gradio jednu od najpoznatijih pjesama Queena, višedimenzionalnu 'Bohemian Rhapsody. Riječ je o pjesmi koja kombinira rock i operu s albuma 'A Night at the Opera' iz 1975. godine koja se na vrhu britanskeglazbeneljestvicezadržala čak devet tjedana.
Iako nisu prvi koji su spojili dva, naizgled nespojiva žanra, odradili su to na sebi svojstven način i učinili rock operu svojim žanrom i svijetom. Upravo ondje mogao je do izražaja doći glazbeni talent svih članova benda - od Freddiejevog pjevačkog i Brianovog gitarističkog i ostalih.
Baš kao i 'Bohemian Rhapsody', i danas su njegovi ostali hitovi mogu čuti na velikim događajima na stadionima ili u dvoranama. Neke od tih pjesama su 'Killer Queen', njihov prvi hit iz 1974., 'We are the Champions' i 'We Will Rock You' iz 1977. godine, 'Crazy Little Thing Called Love' iz1980., pjesma 'Barcelona' s njegovog istoimenogsamostalnog albuma iz1988. godine.
Unatoč paralelnom radu s Queenom, talentu poput Freddiejanije bio dovoljan samo jedan bend pa je odlučio započeti i samostalnu glazbenu karijeru 1985. godine, kada jeobjavio svoj prvi solo album 'Mr. Bad Guy' na kojem se nalazi jedna od njegovih najpoznatijih pjesama 'Living On My Own'.
Naravno, svakoga je zanimalo u kome takav glazbeni genij vidi uzore. Bila je to glazbena diva, sopranistica i operna pjevačica Montserrat Caballé koju je upoznao 1987. godine i s njom snimio album 'Barcelona'. Inače, poznata 'Barcelona' je izvedena na otvaranju Olimpijskih igara u Barceloni 1992. godine, ali nažalost bez Freddieja pa je Montserrat Caballé pjevala sama.
Bolovao od AIDS-a
Iste godine kada je upoznao opernu divu, Freddieju je obznanjeno kako boluje od AIDS-a. Čuvao je tu tajnu od javnosti, kao i od svojih članova benda. Javno je priznao da ima AIDS samo jedan dan prije smrti, 23. studenog 1991. godine.
Upravo te, za Freddieja teške 1987. godine, donio je konačnu odluku - prestao je ići na turneje s Queenom, a u tome ga je ponajprije spriječilo zdravstveno stanje koje se postepeno pogoršavalo.
Ako se izuzme Freddiejev nastup u mjuziklu 'Time' 1988. inastups Montserrat Caballé, moglo bi se reći kako je čuveni pjevač pjevao samo u studiju. Nije bilo nastupa uživo čaki nakon objave 13. po redu albuma Queena, 'The Miracle'.
Kao da je znao da je 1991. godina njegova posljednja godina na ovom svijetu pa je tom prilikom, na posljednji album Queena 'Innuendo' dodao dvije oproštajne pjesme - 'The Show Must Go On'i 'These Are the Days of Our Lives'. Iako mnogi misle kako je i te pjesme napisao sam Mercury, istina je potpuno drugačija. Sudjelovao je na pisanju pjesme 'Show Must Go On', koju je većinski napisao gitarist Brian May, dok je pjesmu 'These Are the Days of Our Lives' napisao bubnjar Roger Taylor koji ju je posvetio pjevaču.
Posljednja snimka Freddieja
Isto tako, videospot za pjesmu 'These Are the Days of Our Lives' je objavljen u crno bijeloj varijanti zbog Freddieja koji je tada gubio bitku s opakim AIDS-om i drastično izgubio na kilaži. Inače, kadrovi iz navedenog spota su posljednje Freddiejevo pojavljivanje pred kamerom. Tada je publika zadnji put vidjela legendarnog pjevača.
Oporuka i njegov pepeo
Freddie Mercury je kremiran, no tražio je da se nikad ne otkrije lokacija njegovog pepela. Taj podatak zna samo njegova nekadašnja zaručnica Mary Austin , s kojom je proveo šest godina u vezi, a ostali su jako dobri prijatelji sve do njegove smrti. Njoj je posvetio hit 'Love of My Life' 1975. godine. Ubrzo se počelo pretpostavljati da se njegov pepeo možda nalazi u Švicarskoj, gdje je volio provoditi vrijeme, a upravo ondje, u Montreuxu, snimljene su i neke od njegovih posljednjih pjesama. Upravo iz tog razloga, ondje stoji njegov kip. Ipak, kao što mu je i obećala Mary Austin, njegov pepeo je zakopala te je ispoštovala njegovu posljednju želju i obećala kako nikada neće odati lokaciju.
Veliki dio stvari iz njegove oporuke pripao je baš njoj, Mary Austin, koja je, između ostalog, dobila i kuću vrijednu 12 milijuna funti u londonskoj četvrti Kensington.
Iako mnogobrojni smatraju Freddieja homoseksualcem, na njihovo iznenađenje, pjevač to nikada nije javno priznao. Već krajem sedamdesetih godina prošlog stoljeća,počeo je istraživati i LGBT scenu. Početkom 1980-ih je u potpunosti promijenio imidž. Dugu kosu je poprilično skratio i zalizao i pustio brkove koji su bili jedan od njegovih zaštitnih znakova.
(FOTO: Profimedia)
Inače, nije Mary Austin jedina žena s kojom je Freddie bio. To je bila i austrijsko-njemačka glumica BarbaraValentin koja tvrdi kako su ona i pjevač čak i živjeli skupa.Ipak, njegov posljednji dugogodišnji partner, s kojim je proveo gotovo šest godina, bio je, danas pokojni, Jim Hutton . Zajedno su bili sve do Freddiejeve smrti 1991. godine.
Smrt velikana
Freddie Mercury je u dobi od 46 godina preminuo u svom domu24. studenoga 1991. godine zbogupalepluća uzrokovaneAIDS-om. Vrlo brzo je za to saznao cijeli svijet jer njegova obitelj nije htjela tajiti njegovu smrt.
Kremirali su ga tri dana nakon njegove smrti po zoroastrijskoj tradiciji, a od njega su se na sprovodu oprostili obitelj i prijatelji te kolege iz benda.
S obzirom na to kako suvremena medicina ne može izliječiti AIDS, tada su postojali samo eksperimentalni lijekovi od kojih jeFreddie odustao svega nekoliko mjeseci prije smrti. Mnogi smatraju kako je to samo ubrzalo njegov put na drugi svijet koji sada uživa u Freddiejevom predivnom pjevanju.