Irski glumac Liam Neeson prisjetio se svog sloma za vrijeme snimanja filma 'Schindlerova lista' Stevena Spielberga iz 1993. godine. Ta uloga mu je donijela nevjerojatan uzlet u karijeri te je zbog nje bio i nominiran za filmsku nagradu Oscar. Upravo tu nominaciju donijelo mu je utjelovljenje njemačkog biznismena Oskara Schindlera , koji je zaslužan za spas više od tisuću Židova od holokausta.
U podcastu SmartLess glumac se sjetio najtežeg emocionalnog sloma koji je doživio prilikom snimanja kultnog filma. Naime, pred vratima se dogodio na vratima najvećeg nacističkog koncentracijskog logora Auschwitz u Poljskoj.
"Sjećam se, čekao sam da snimim svoj dio i sišao sam pored ograde od bodljikave žice, gledao sam u kolibe u koje je židovski narod bio natrpan toliko godina prije. Samo sam gledao, a Branko Lustig , koji je bio jedan od producenata, preminuo je, Bog mu dao duši spokoj, prišao mi je i pitao me kako se osjećam", prisjetio se glumac Neeson.
Tada je Lustigu poručio da se osjeća dobro te da mu je toplo i da jedva čeka da početak snimanja. Zajedno su nastavili gledati kolibe, a tada je Lusting priznao 69-godišnjem glumcu: "Tamo sam bio kad sam imao šest godina". Kada je to čuo, bio je izvan sebe, a prema njegovim riječima, ta izjava ga je udarila poput čekića, a tek tada je osjetio stvarnu težinu filma koji snimaju.
"Slomio sam se. Slomio sam se. Koljena su mi klecala, pomislio sam: 'Je***e, ovo nije gluma, ovo nije je***i film, ovo je dio povijesti koji pričamo i ja toga nisam dostojan.' Ponavljao sam si da ja toga nisam dostojan, ja sam irski glumac, trebam se vratiti u Irsku i glumiti u kazalištu. Što radim tu? Odjeven u veliki krzneni kaput tu spašavam Židove. Bilo je zastrašujuće", rekao je Neeson.
Dvostruki osvajač nagrade Oscar i hrvatski producent svjetskog glasa je zbog židovskog podrijetla proveo tri godine u dva koncentracijska logora: Auschwitzu i Bergen-Belsenu. Bio je dijete, no sve te strahote napunile su ga mržnjom. Sam je rekao kao je morao oprostiti nacistima za sve zločine jer bi mu u protivnom živio u mržnji.
Nažalost, većina Lustigove obitelji ubijena je u koncentracijskim logorima diljem Europe, a njegovo grozno životno iskustvo iz logora preneseno je u film 'Schindlerova lista'. Inače, Lustig je kao 12-godišnjak napustio logor, nakon što je čuo zvuk britanskih gajdi i vojnika koji su ih oslobodili.
"Mislio sam da sam napokon umro i da je to anđeoska glazba iz raja".
Podsjećamo kako je prije nekoliko tjedana preminula tajnica koja je napravila popis Židova koje je Schindler spasio. Treba spomenuti kako je Mimi Reinhard bila jedna od 1200 Židova koje je spasio Schindler. Tada je podmitio naciste koji su mu dopustili da ih zadrži kao radnike u svojim tvornicama.