Ostalo

Najteži trenuci u vladavini kraljice Elizabete II.: Obiteljske tragedije i izdaje ispreplitale su se s ...

Dokumentarni film 'Elizabeta II.', koji odaje počast kraljičinoj 70-godišnjoj vladavini bez presedana, prepunoj uspona i padova, te daje uvid u brojne obiteljske tajne i zamršene odnose, propitkujući budućnost britanske monarhije nakon njezine smrti, na rasporedu je u nedjelju, 18. rujna od 18 sati na RTL-u. Uoči prikazivanja dokumentarca, objavljujemo najzanimljivije priče iz života legendarne Kraljice.

B.M.
16.09.2022 20:00

Kraljica Elizabeta II. uživala je u putovanju sa suprugom u Keniji, zemlji u koju je ušla kao britanska princeza, a otamo je otišla kao kraljica. Nježne godine, imala je svega 25 godina, željela je provesti prvenstveno posvećena svom obožavanom suprugu Phillipu i njihovoj djeci, no sve je stalo puno ranije negoli je očekivala. U Keniji su je obavijestili da joj je otac George VI. preminuo i da je postala kraljica. Hitno se vratila u Veliku Britaniju, a 1953. godine uslijedila je krunidba koju je bez daha pratio cijeli svijet.

Elizabeta II. zasjela je na prijestolje, vjerojatno ni sama ne sluteći koliko će dugo na istom ostati. Poživjela je na tronu 70 godina, postavši najdugovječnija britanska vladarica, a na tom mjestu naslijedio ju je 73-godišnji sin Charles III. Suprugu Phillipu do znanja je dala da je služba na prvom mjestu, da je narod na prvom mjestu - no to ne znači da nije nastojala biti što posvećenija svojoj obitelji. Žonglirala je kroz niz obaveza u isto vrijeme, a neke godine njezine vladavine bile su teže nego druge. Narod je volio mladu kraljicu, no nekoliko puta okrenuli su se protiv nje - ili pak najbližih članova njezine obitelji.

Rudarska katastrofa u Walesu - 1966.

Dana 21. listopada 1966. godine lavina blata, vode i krhotina iz rudnika ugljena zatrpala je osnovnu školu u selu Aberfan u južnom Walesu. U tim nesretnim okolnostima život je izgubilo 116 djece i 28 odraslih osoba. Iako je princ Phillip stigao u Aberfan dan nakon katastrofe, sama je kraljica odgodila svoj posjet na period duži od tjedan dana, bojeći se da će njezina prisutnost odvratiti pozornost od napora spašavanja i oporavka. Neki od onih koji su bliski Elizabeti, uključujući njezinog bivšeg privatnog tajnika, lorda Charterisa, rekli su da kraljica i danas žali jer nije posjetila Aberfan ranije. Zbog svog nepojavljivanja, Elizabeta se našla na meti bijesne javnosti i medija pa se u konačnici na posjet odlučila. Narod je, ispostavilo se tada, želio čim prije vidjeti svoju kraljicu uz njih. Nije ovo bila zadnja njezina kriva procjena, no bila je prva lekcija iz koje je naučila koliko je u nekim trenucima važna njezina uloga.

Pročitajte još
Prije Elizabete II., bila je vesela i odgovorna princeza Lilibet! Pogledajte najstarije fotografije voljene kraljice

'Annus Horribilis' - 1992.

Nestašna sestra kraljice, princeza Margaret, stvara je svojim životnim odabirima Elizabeti II. probleme tijekom njezine vladavine. Trudila se obuzdati svoju mlađu sestru, no to joj nije uvijek polazilo za rukom. Margret i njezine avanture te koketiranje s alkoholom i mlađahnim ljubavnicima, bili su tek uvertira u ono što se u kasnijim godinama svoje vladavine Elizabeta II. proći sa svojom djecom. 1992. godinu sama kraljica je nazvala - 'Annus Horribilis' - godinom užasa, onom u kojoj su joj se dva sina razvela. Bila je to nezamisliva situacija na dvoru.

Charlesov i Dianin brak godinama je išao silaznom putanjom, a 1992. godine su objavili svoju odluku o rastavi. Ipak, nije to jedina rastava na kraljevskom dvoru - princ Andrew, kraljičin drugi sin i njezin miljenik, i njegova supruga Sarah Ferguson također su se razdvojili, dok se princeza Anne razvela od svog supruga Marka Phillipsa. Te godine je izbio i požar u dvorcu Windsor koji je uništio više od stotinu soba. U govoru održanom u povodu 40. godišnjice njezina vladanja, kraljica Elizabeta je primijetila da se 1992. "ispostavila kao 'Annus Horribilis'", što u prijevodu s latinskog jezika znači "užasna godina".

Pročitajte još
CIJELI SVIJET JE BIO NA NOGAMA: Ovako je izgledala krunidba kraljice Elizabete II.

Odgovor na smrt princeze Diane - 1997.

Godina užasa nije ništa prema onome što je uslijedilo pet godina kasnije, kada je princeza Diana tragično preminula u prometnoj nesreći krajem kolovoza 1997. godine u Parizu.
Kraljica je u početku ostala na svom imanju u Balmoralu u Škotskoj i odbila je dopustiti da se zastave vijore na pola koplja iznad Buckinghamske palače, a nije se obratila ni ožalošćenoj naciji. Reakcije naroda bile su strašne, popularnost kraljice Elizabete II. pala je na najniže grane dotad, a premijer Tony Blair sa svojim je suradnicima pokušavao utjecati na kraljicu i nagovoriti je da se vrati u London te obrati ožalošćenom narodu. Iako je smatrala da bi ispraćaj princeze od Walesa trebao biti privatna stvar budući da Diana u trenutku smrti više nije bila članicom kraljevske obitelji, na kraju je Elizabeta II. popustila i poslušala bilo nacije. Na poticaj svojih savjetnika, ubrzo je izmijenila svoj stav o zastavi, vratila se u London kako bi pozdravila mnoštvo ožalošćenih i održala rijetko televizijsko obraćanje naciji pogođenoj gubitkom 'princeze iz naroda'. Istaknula je tada svoju ulogu bake koja je u danima nakon Dianine smrti pokušala utješiti i zaštititi svoje voljene unuke. Da ih je zaista obožavala, dokazat će se i u narednim godinama. Tolerirala je niz nestašluka princa Harryja.

Princeza Diana

Megxit - 2020.

Nakon što je princ Harry upoznao Meghan Markle, ženu svog života, svima je laknulo. Princ je jasno dao do znanja da je preko ušiju zaljubljen u američku glumicu, već razvedenu mulatkinju koja se ne boji izreći svoje mišljenje. Nažalost, ništa od toga nije se uklopilo u kraljevsku obitelj, iako se Markle u početku trudila javno prikazati svoje funkcioniranje unutar 'Firme' idealnim. No, vrlo brzo počela je Meghan pucati, a samim početkom 2020., nakon blagdana, Meghan i Harry objavili su na Instagramu odluku da se povuku kao aktivni članovi kraljevske obitelji. Odluka je sa sobom povukla i onu o financijskom neovisnosti te životu na relaciji između Velike Britanije i SAD-a. Omiljeni kraljičin unuk otišao je korak dalje da bi zaštitio svoju suprugu i obitelj, a sve glasnije mogle su se čuti i njegove kritike na račun britanskog tiska, ali i kraljevske obitelji. U anale je ušao njihov intervju s Oprah Winfrey, a kraljica je svom unuku tolerirala puno više negoli je narod od nje očekivao. S druge strane, ovim obiteljskim skandalom Elizabeta II. nije na sebe navukla gnjev naroda, dapače, suosjećajno su Britanci gledali na nju i izdaju koju je doživjela od svog voljenog unuka kojem je, slažu se svi, tolerirala i previše.

Pročitajte još
PRINC HARRY NA RUBU SUZA! Meghan ga čvrsto držala za ruku, a ni ostala kraljičina unučad nisu skrivala tugu

Princ Andrew u pedofilskom skandalu - 2019.

Nezamislivo je bilo dotad da bi sin kraljice mogao u intervjuu govoriti o pedofilskom skandalu, no gledatelji BBC-ja gledali su 16. studenog 2019. neugodno izvlačenje princa Andrewa o vezama s Jeffreyjem Epsteinom i njegovom partnericom Virginiom Giuffre. Oglasila se tada, naime, žena koja je tvrdila da je s princem imala seksualne odnose kao maloljetnica te da ih je spojio upravo Epstein. Andrew se preznojavao pred kamerama, demantirajući takve navode, no katastrofu je bilo nemoguće izbjeći. Buckinghamska palača prestala ga je braniti nakon tog intervjua te je miljenik Elizabete II. morao dati ostavku na sve kraljevske dužnosti. Najbliža obitelj mu je, barem kada su kraljevske dužnosti u pitanju, okrenula leđa. Unutar svog kruga su, ipak, ostali uz njega.

Dokumentarni film 'Elizabeta II.', koji odaje počast kraljičinoj 70-godišnjoj vladavini bez presedana, prepunoj uspona i padova, te daje uvid u brojne obiteljske tajne i zamršene odnose, propitkujući budućnost britanske monarhije nakon njezine smrti, na rasporedu je u nedjelju, 18. rujna od 18 sati na RTL-u.