Ostalo

Ni pokojna kraljica Elizabeta II. se ovome nije nadala: Poznati Britanci koji su odbili njena odlikovanja

Rijetki su Britanci koji za razliku od većine kraljicu ili kralja vide kao običnu osobu "od krvi i mesa" te zbog tog nisu imali nikakav problem reći im jednostavno "ne" i ne slagati se s njihovom politikom

RTL.hr
23.09.2022 12:45

Počasti se odbijaju iz raznih razloga pa su tako činili i brojni glazbenici, znanstvenici te književnici. Neki potencijalni primatelji su odbili jednu čast pa prihvatili drugu, baš kao što je to učinio Sir Alfred Hitchcock ili su isprva odbili čast pa su je naknadno prihvatili. Neki su poput glumca Roberta Morleyja prihvatili jednu čast pa odbili drugu ili su je pak odbili u nadi da će dobiti drugo veće odlikovanje. Bilo kako bilo, odbijanje kraljevskih odlikovanja simbolično je označavalo neslaganje s politikom britanske krune, a uvijek je znak svojevrsne društvene odgovornosti i hrabrosti. Donosimo priču o nekima od njih!


David Bowie

David Bowie

Glazbenik David Bowie bio je jedan od najbriljantnijih i najnepredvidljivijih glazbenika koje je showbusiness ikada imao. Voljeli su ga gotovo svi pa i sama pokojna kraljica Elizabeta II. koja ga je zamalo proglasila Sirom, ali je on odbio ne jednu nego čak dvije počasti. Godine 2000. i 2003. su mu dodijeljene časti CBE odnosno viteza, piše Far out Magazine . Još je Bowie 2003. godine za Smooth Radio izjavio kako takve počasti koje gade ego "nisu ono za što je on radio cijeli svoj život". "Ozbiljno ne znam čemu to služi", sumirao je Bowie cjelokupnu situaciju.

Onome tko doista poznaje Bowiejev rad, glazbenik je poznat kao mislilac koji je nerijetko davao duboke, ali i bizarne intervjue. Izgleda kako je on bio na ovoj planeti kako bi stvarao i pomicao granice, inspirirao, a ne da mu kraljica mačem dotakne rame čime bi postao Sir. Nije on zamjerio ni svom kolegi koji je baš te 2003. godine proglašen vitezom. Riječ je bila o frontmenu The Rolling Stonesa, Micku Jaggeru . "To je njegova odluka, ali jednostavno nije za mene", poručio je pokojni Bowie za Smooth Radio te je dodao kako bez sumnje "nikad ne bih imao namjeru prihvatiti tako nešto".


Aldous Huxley

Aldous Huxley

Aldous Huxley je bio engleski pisac i filozof s gotovo naslova 50 knjiga, romana, publicističkih djela, eseja i pjesama. Do kraja svog života, Huxley je bio naširoko priznat kao jedan od najistaknutijih intelektualaca svog vremena do te mjere da je bio nominiran za Nobelovu nagradu za književnost čak devet puta. Godine 1959. slavni pisac koji je nerijetko konzumirao meskalin odbio je ponudu za najniži viteški stupanj, Bachelor Knight. Slovio je kao i humanist te pacifist koji se zanimao za paranormalno, ali isto tako je bio i politički aktivan, a upravo se time može pojasniti njegovo odbacivanje časti koje mu je trebala dodijeliti kraljica Elizabeta II.


Roald Dahl

Roald Dahl

Roald Dahl bio je britanski romanopisac, pisac kratkih priča, pjesnik, scenarist i vojni pilot koji je rušio neprijateljske zrakoplove. Zanimljivo je njegovo ostvarenje kao pisca jer su njegove knjige prodane u više od 250 milijuna primjeraka diljem svijeta, a pored toga, mnogi ga smatraju jednim od najvećih pisaca literature za djecu 20. stoljeća. Neka od njegovih djela za djecu su 'James and the Giant Peach', 'Charlie and the Chocolate Factory', 'Matilda', 'The Witches', 'Fantastic Mr Fox', 'The BFG', 'The Twits', 'The Giraffe and the Pelly and Me' i 'George's Marvelous Medicine'. Jedno od zapaženijih djela za odrasle je 'Tales of the Unexpected'.

S ovakvim naslovima iza sebe i vojnim postignućima, nije ni čudno da ga je kraljica Elizabeta II. htjela odlikovati i dodijeliti mu titulu viteza, no za razliku od mnogih koji jedva dočekaju taj bliski trenutak s kraljicom, Dahlu očito nije ni najmanje stalo do toga. On je, naime, odbio tu titulu u nadi da će mu dodijeliti neko drugo veće odlikovanje. Dahl je odbio odlikovanje čime bi postao časnik Reda Britanskog Carstva (OBE). Navodno je želio vitešku titulu kako bi njegova žena imala pravo biti poznata kao Lady Dahl.


Stephen Hawking

Stephen Hawking

Fizičar Stephen Hawking navodno je odbio vitešku titulu jer, kako je sam to rekao, "ne voli titule". Ipak, pravi razlog zbog kojeg je odbio titulu je bio zapravo svojevrsni protest protiv nedostatka sredstava za znanost. Navodno se to dogodilo devedesetih godina kada je stigla ponuda, ali Hawking je smatrao kako britanska vlada ne financira dovoljno znanstvene studije pa je odlučio ne prihvatiti.

Treba dodati kako nije oduvijek tako mislio jer je 1989. godine postao dijelom Reda časti što je definirano na web stranici kraljevske obitelji kao "posebna nagrada koja se dodjeljuje onima koji su dali veliki doprinos umjetnosti, znanosti, medicini ili vladi koji traje tijekom dugog vremenskog razdoblja". Da nije oduvijek bio buntovnik koji je protestirao potvrđeno je još davnije, 1982. godine kada mu je dodijeljen CBE (Commander of the Most Excellent Order of the British Empire) te je postao članom Kraljevskog društva.


John Lennon

John Lennon

Prije svega, svim članovima The Beatlesa je 1965. godine dodijeljen MBE, što se nije baš svidjelo establišmentu. Najpoznatiji po svom radu s Beatlesima, a kasnije i samostalnoj glazbenoj karijeri John Lennon proglašen je vitezom, ali je već 1969. godine napisao u pismu kraljici: "Vraćam svoj MBE kao protest protiv uplitanja Britanije u stvar Nigerija-Biafra, protiv naše podrške SAD-u u Vijetnamu i protiv srozavanja pjesme 'Cold Turkey' na ljestvicama. S ljubavlju. John Lennon iz Baga".

Ipak, nisu sve osobe na ovom popisu jedine koje su rekle "ne" najdugovječnijoj britanskoj kraljici. Među njima su: George Harrison , Paul Weller , John Cleese , John Lydon , Dawn French i Jennifer Saunders , Alan Rickman , C.S. Lewis , Albert Finney , Vanessa Redgrave , E. M. Forster , George Bernard Shaw , Paul Dirac , Michael Faraday , L. S. Lowry te mnogi drugi.