Od televizijskih dokumentaraca i osobnih sjećanja njezinih sinova do novih teorija zavjere o nesreći u Parizu, princeza Diana , 20 godina nakon smrti,ponovno je na naslovnicama medija.
Diana je poginula 31. kolovoza 1997., kada se automobil u kojem je bila zajedno s ljubavnikom Dodijem al-Fayedom zabio u stup pariškog tunela, bježeći od paparazza koji su ih slijedili na motorima.
Prva supruga prestolonasljednika Charlesa, Diana je bila sjajna princeza u središtu kraljevske sapunice igrane pred svjetlima medija, što ju je vjerojatno pretvorilo u najpoznatiju ženu na svijetu.
Njezina smrt izazvala je najveći javni izljev tuge u modernoj britanskoj povijesti.
"Neće nikada biti nekoga kao Diana", kaže Ingrid Seward , glavna urednica časopisa Majesty i autorica knjige "Diana: The Last Word".
Prijašnje godišnjice njezine smrti prolazile su s manje pažnje, sugerirajući da je "narodna princeza", kako ju je nazvao tadašnji premijer Tony Blair, ponešto izgubila od svoje privlačnosti.
"Bilo je razdoblje početkom stoljeća kada se o Diani malo govorilo", rekao je njezin bivši osobni čuvar Ken Wharfe .
Ali kako se približava 20. godišnjica pariške nesreće, Diana se vraća u fokus.
Jedan od razloga je i taj što prinčevi William i Harry sve otvorenije govore o traumi gubitka majke.
U dokumentarcima prikazanima u posljednjih pola godine, William (35) je rekaoda je šok izazvan majčinom pogibijom i dalje u njemu, dok je tri godine mlađi Harry kazao da je u svojim dvadesetim godinama potražio stručnu pomoć kako bi se mogao nositi s gubitkom.
"Ona je i dalje naša mama", rekao je Harry u intimnom dokumentarcu "Diana, Our Mother: Her Life and Legacy".
"Naravno da kao sin mislim da je bila najbolja mama na svijetu. Obasipala nas je ljubavlju".
Nasljeđe: Monarhija 21. stoljeća
Gotovo 10 milijuna Britanaca gledalo je taj dokumentarac, a drugi, nazvan "Diana In Her Own Words" iprikazan ranije u kolovozu, gledalo ih je još 3,5 milijuna, što je bila najgledanija emisija na Channel 4 ove godine.
Tada su nabritanskoj televiziji prvi put prikazanirazgovori Diane i njezinog terapeuta o seksualnom životu s Charlesom i tuzi izazvanojraspadomnjihova braka.
Slične emisije prikazane su ili se pripremaju i u Americi, gdje je Diana imala mnogo obožavatelja od bajkovita vjenčanja s Charlesom 1981. pa sve do smrti. Oko 33 milijuna Amerikanaca gledalo je njezin pogreb 1997.
Dani nakon njezine pogibije bili su najmračniji u dugoj vladavini kraljice Elizabete II. , popularnost monarhije uzdrmana, mnogi Britanci ljutiti načinom na koji se kraljevska obitelj ophodila prema Diani.
Taj je animozitet posebno bio usmjeren na princa Charlesa i njegovu ljubavnicu, a kasnije suprugu Camillu Parker Bowles .
To potvrđuje i nedavna anketa agencije ICM i lista Sun koja je je pokazala da samo 22 posto ispitanika želi Charlesa za kralja. Ostali smatraju kako bi kruna trebala preskočiti naraštaj i biti stavljena na Williamovu glavu.
Također, samo ih 27 posto želi ikakvu kraljevsku titulu za Camillu Parker Bowles.
"Sjećanje može otvoriti stare rane i otvara ih", rekla je Seward. Ali smatra da će to jenjati nakon prolaska godišnjice Dianine smrti. "Ljudi brzo zaboravljaju i ne vjerujem da ovo ima ikakva trajnijeg učinka".
Umjesto toga, ona i drugi komentatori ističu da je Dianino trajno nasljeđe otvorenija kraljevska obitelj.
"Ona je počela, a njezina dvojica sinova nastavljaju odvoditi monarhiju u 21. stoljeće. To je njezina budućnost", kazala je.