Ukrajina je pobjednica ovogodišnjeg Eurosonga, a Kalush Orchestra osvojila je srca gledatelja koji su mlade glazbenike nagradili najvećim brojem glasova. Da živimo u ružičastom svijetu, talentirani glazbenici ovih dana slavili bi veliku pobjedu na popularnom glazbenom natjecanju, ali nažalost, realnost je često surova i teška. Frontmen benda, 28-godišnji Oleg Psiuk samo dan nakon što je svojoj domovini izborio pobjedu na Eurosongu, vratio se na ratište kako bi branio svoj dom, obitelj i Ukrajinu.
Vojno sposobnim muškarcima zabranjeno je napustiti državu, ali mladi glazbenici dobili su posebnu dozvolu zahvaljujući kojoj su otputovali u Torinu i branili boje svojih zastava. Nažalost, borba koja ih sada čeka, nema veze s glazbom ili plesom već životom i smrću, a o tome je prije nego što se vratio u Ukrajinu pričao i Oleg: "Jedan od stihova naše pjesme glasi: 'Uvijek ću pronaći svoj dom, iako su svi putovi razoreni'. Zbog svega toga naše su majke ponosne na našu pobjedu. No, one ne slave jer u našoj je zemlji rat. Zbog Eurosonga smo dobili posebnu dozvolu za izlazak iz Ukrajine. Za razliku od drugih delegacija, mi smo prve zajedničke probe počeli održavati tek u Italiji. I nije nam bilo lako jer smo se svako jutro budili i pitali jesu li svi naši doma živi i zdravi", rekao je mladi glazbenik.
Dan nakon pobjede na Eurosongu, društvenim mrežama proširila se fotografija na kojoj se glazbenik oprašta od svoje djevojke Oleksandre ispred hotela u Torinu. Kako bi se vratili u ratom pogođenu Ukrajinu, dečki su se vozili u kombiju s obzirom na to da su svi letovi otkazani. "Nemamo nikakve planove, ne znamo što će biti kada se vratimo u Ukrajinu. Kod nas je rat. Rat, ne ratni film. Mi se budimo uz zvukove eksplozija. Teško je to što nam se događa. A događa nam se da ujutro ustaneš i nisi siguran jesu li ti obitelj i prijatelji još uvijek živi. Non stop smo zabrinuti, od dana kada smo prešli granicu. I jedva čekamo da se vratimo u domovinu, da budemo doma, sa svojima, rekao jefrontmen na konferenciji za medije.