Ostalo

Žene koje 'drmaju' europskim dvorom: Većinom pučanke i iz poslovnog svijeta, u tradicionalne kraljevine...

Princeza Charlene, vojvotkinja Kate Middleton, kraljice Letizia, Maxima i Silvija. Ovo su najpoznatije žene europskog dvora koje krunu nisu naslijedile, ali su je prigrlile zbog supruga

RTL.hr
10.02.2022 20:00

U još tradicionalnim europskim monarhijama, s mnogo ustaljenih i nepotrebnih pravila, žene ponekad vladajuiz sjene, a ponekad im to dužnost nalaže. Ako već diretno nisu naslijedile krunu, onda vladajuuz svoje supruge ili ih ta dužnost čeka. Izdvojili smo najupečatljivije žene europskog dvora koje su u relativno konvencionalan život kraljevskih obitelji unijele živost, energiju, ali i drame, skandale i osude.

Španjolska kraljica Letizia

Priča kraljice Letizije zanimljiva je jer je kao obična pučanka zasjela na tron, a zbog svojeg porijekla i profesije kojom se bavila, malo tko je imao takav medijski "tretman" u Europi. Supruga španjolskog kralja Filipa unuka je taksista te kći novinara i medicinske sestre, a i sama se odlučila krenuti njegovim putem. U javnosti, dakle, nije bila anonimna jer je godinama radila za španjolsku nacionalnu televiziju TVE, zatim za CNN i Bloomberg. Osim posla, španjolskoj je javnosti bio sporan i još jedan dio njezine prošlosti budući da iza sebe ima brak s piscem i srednjoškolskim profesorom Alonsom Guerrerom Perezom . S njim je u vezi bila deset godina, a brak im je potrajao svega jednu godinu.

Kraljica Letizia

Izvor: Profimedia

U katoličkoj zemlji pozicija iz koje je krenula nije joj donijelanaklonost niti javnosti niti na dvoru, no mudra Letizia malo po malo je nedostatke okrenula u svoju korist.Prva taktika joj je moda - da nije rastrošna žena pokazala je komadima iz high-street trgovina, kao i čestom reciklažom robe iz ormara. Druga taktika bilo je rođenje kćeri, Leonore, a potom i Sofije, čime je uspješna poslovna žena pokazala kako joj je i obitelj jednako važna kao i karijera.Odnose je zahladila nakon što se saznalo da je bila na operaciji nosa, što je njezin tim pravdao činjenicom kako je imala devijaciju septuma zbog čega je otežano disala i stalno bila umorna.

Opsjednutost estetikom zamjerio joj je navodno i dvor, no opet, kako u posljednje vrijeme promovira prirodnu, odnosnu sijedukosu, i zbog tog je poteza dobila brojne aplauze.

Britanska vojvotkinja Kate

Ono što je Letizia u Španjolskoj, to je Kate Middleton u Velikoj Britaniji. Gdje god da se pojavislijedi lavina komentara i medijskih napisa. Ova majka troje djece naveliko se priprema za dužnost kraljice koja bi trebala nastupiti nakon smrti kraljice Elizabete II. I ona je pučanka koja je princa Williama upoznala na Sveučilištu St. Andrews. Ljubav se rasplamsala, no onda su prekinuli 2007. godine jer je princ navodno osjećao prevelik pritisak s njezine strane zbog vjenčanja. Kate je potom pobjegla roditeljima u Berkshire. Pisalo se kako je gotovo, no ljubav je obnovljena. Navodno su na njezin prijedlog sklopili predbračni sporazum po kojem se William obvezao da će se vjenčati kada završi vojnu obuku i sve dužnosti u mornarici i ratnom zrakoplovstvu.

Kate Middleton

Izvor: Profimedia

Iako se pojavljuje na raznim manifestacijama, Kate gotovo nikada ne drži govore. Samozatajnai skromna, to su dva epiteta koja se mogu pronaći uz njezino ime. No, kada osvijestimo da je Williama možda i natjerala na brak, jasno je da se radi o ženi koja zna što želi. Vrlo brzo su dobili i djecu, a razmnožavanje je imperativ bilo koje monarhije, ne samo britanske. Da je Kate ogroman faktor kraljevske obitelji dokazuje činjenica kako je nedavno preuzela dužnost princa Harryja – postala je novom pokroviteljicom ragbijaške lige i Rugby Football Uniona.

Princeza Charlene

Uz ime princeze Charlene veže se rečenica:"najtužnija princeza na svijetu". Nježna plavuša rodila se u Rodeziji, zemlji koja se danas zove Zimbabve, a odrasla je s još dvoje braće. Sa 11 godina preselili su se u Južnoafričku republiku gdje je Charlene pohađala osnovnu školu, a krenula je putem svoje majke koja je bila uspješna sportašica. Charlene se počela baviti plivanjem, a 2000. godine nastupala je na Olimpijskim igrama. S ekipom Južnoafričke republike osvojila je peto mjesto. U sljedećim godinama nizala je brojne uspjehe, a svi su pretpostavljali kako će se od sportske karijere oprostiti na Ljetnim olimpijskim igrama u Pekingu 2008. godine, no povukla se zbog ozljede.

Princeza Charlene

Izvor: Profimedia

Charlene je princa Alberta upoznala još 2000. godine. Znala je kako ima titulu zavodnika, ali je pristala izlaziti s njim što je u konačnici završilo sa zarukama u lipnju 2010. godine. Zbog njega je s protestantske prešla na rimokatoličku vjeru. Na vjenčanju Charlene nije prestajala plakati, a situacija se smirila kada je rodila blizance Gabrielu i Jacquesa. Brojne afere supruga navodno su Charlene dovele do ruba pa je odlučila na deset mjeseci odmoriti u zemlji gdje je odrasla. Prvo se navodno nije mogla vratiti zbog zaraze virusom kojeg prenose komarci, a kada je napokon stigla u Monako, povukla se zbog emocionalne i fizičke iscrpljenosti.

Nizozemska kraljica Maxima

Nizozemska kraljica Maxima , supruga kralja Willema-Alexandra odiše elegancijom i zrelošću, a nije ni čudno obzirom da je u kraljevskoj obitelji od 2002. godine. Te su godine trogodišnju ljubav okrunili brakom, a na službenu dužnost stupili su 2013. godine. Poznat po razuzdanom životu, zbog Maxime se Willem skroz primirio. Rođena je u Argentini, a prije nego što je upoznala princa bavila se bankarenjem na Wall Streetu u New Yorku. Mediji je vole jer je uvijek nasmijana, vedra, spremna na razgovor, a u prilog joj ide i to što je iz bogate obitelji. Pučanka, ali s odličnom bazom zbog čega gotovo da nije imala nikakve prepreke u daljnjemobiteljskom i poslovnom životu.

Maxima

Izvor: Profimedia

Švedska kraljica Silvija

Švedska kraljica Silvija je, kao i mnoge odabranice s dvora, stranog porijekla. Zanimljivo, otac joj je bio njemački podzetnik, a majka je rodom iz Brazila. Sa svojim budućim suprugom Karlom XVI. Gustavom upoznala se tijekom Olimpijskih igara 1972. godine u Münchenu, u vrijeme kad je on još bio samo krunski princ. Karl XVI. Gustav i Silvia vjenčali su se 1976. godine u Stockholmu, u vrijeme kad je on već bio švedski kralj. Vjenčanjem je Silvia automatski postala švedskom kraljicom. U medijima suje verbalno razapeli kada se saznalo kako je njezin otac bio član nacističke stranke, a Silvija se pravdala kako nije znala za tu informaciju. Sve dok nije upoznala princa, radila je u argentinskom veleposlanstvu u Njemačkoj. U njezinu čast švedska grupa ABBA objavila je 1976. godine pjesmu "Dancing Queen".

Kraljica Silvija

Izvor: Profimedia