Tri dana nakon što je svijet obišla vijest o smrti švedskog DJ-a Aviciija , oglasila se njegova shrvana obitelj i zahvalila obožavateljima na podršci.
Pravim imenom Tim Bergling , Avicii je pronađen mrtav u petak, 20. travnja, u holetskoj sobi u omanskom gradu Muscatu gdje je bio na odmoru. Imao je samo 28 godina.
Obitelj se u priopćenju zahvalila njegovim kolegama i obožavateljima na ljubavi i potpori te su zamolili sve da poštuju njihovu privatnost u ovom teškom razdoblju.
"Želimo vam zahvaliti na potpori i lijepim riječila o našem sinu i bratu. Zahvalni smo svima koji su voljeli Timovu glazbu i koji imaju dragocjene uspomene na njegove pjesme. Hvala i na svim inicijativama koje su poduzete kako bi Timu odali počast - od javnih okupljanja, zvonjave crkvenih zvona u ritmu njegovih pjesama do minuta šutnje diljem svijeta. Zahvalni smo i što poštujete našu privatnost i naša je želja da se tako i nastavi", stoji u izjavi Aviciijevih roditelja, braće i sestre.
Uzrok smrti popularnog DJ-a još nije poznat, a policija je potvrdila da nikakve kriminalne radnje nisu u pitanju.
Aviciijeva smrt simbolično je odrastanje EDM-a
Smrt švedskog DJ-a, prve superzvijezde elektronske plesne glazbe (EDM) koja je umrla premlada, predstavlja simbolično odrastanje izrazito mladenačkog glazbenog pravca.
Avicii , pravim imenom Tim Bergling , nije pionir EDM-a, scene koja je eksplodirala s prijelazom stoljeća i danas vrijedi 7,4 milijarde dolara, ali je prvi koji žanr približio 'mainstreamu' .
Mladi Šveđanin 2011. snimio je radifoničnu pjesmu "Levels" , koja je ušla među top 10 singlova diljem Europe zahvaljujući 'sampleu' velikanke soula Ette James .
Splash/Guliver images
Zatim se dvije godine poslije udružio s grupom Coldplay na pjesmi "Sky Full of Stars" , ali se vjerojatno najupečatljiviji trenutak njegove karijere zbio na Ultra festivalu u Miamiju kada je pred začuđenom publikom na pozornicu izveo 'bluegrass' bend s bendžom i predstavio svoj budući megahit "Wake Me Up" .
Avicii je već tada upozoravao na umjetničke i komercijalne limite EDM-a. Rekao je da je pravac postaje glazbeno 'pretvrd' i nemelodičan i da će ga se publika brzo zasititi. Tvrdio je da se mora mijenjati.
Zauvijek mlad
"Wake Me Up" će se sada pamtiti po nečem drugom, a ne triku s bendžom. Pjesma govori i o starenju, sa stihom "I wish I could stay forever this young".
Kao i ostale glazbenike koji su umrli mnogo prije svoga vremena, i Aviciija će pamtiti s aurom tragedije . Povukao se s turneja 2016. jer je patio od zdravstvenih problema, uključujući akutnu upalu gušterače, vjerojatno izazvanu prekomjernim alkoholizmom.
Avicii je umro tijekom odmora u Omanu. Okolnosti nisu poznate, ali policija je isključila sumnjivu smrt.
O sebi je znao govoriti da je zapravo introvertirana osoba koja se nikada nije osjećala ugodno u životnom stilu DJ-a kojem je alkohol uvijek bio dostupan u velikim količinama i najčešće besplatan.
EDM prezasićen?
Može li možda njegova smrti donijeti prekreticu EDM-u? Avicii je zadnjih godina govorio da scena vene.
"EDN je počeo bivati prezasićen prije četiri, pet, šest godina kada je novac postao sve. Od tada se mentalno ne želim povezivati s EDM-om", rekao je u intervjuu za Rolling Stone u rujnu.
Prošle je godine izdao album na kojem je, među ostalim, singl "Lonely Together" s Ritom Orom , što je zapravo malo čvršća pop pjesma bez bučnih sintesajzera kakvi su ozbilježje EDM-a.
Međutim, nema znakova da je ono što je govorio Avicii točno. Calvin Harris , najplaćeniji svjetski DJ, zaradio je lani 48,5 milijuna dolara, a raste i ukupna vrijednost industrije elektronske plesne glazbe.